Republika Środkowoafrykańska
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Luandzie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do centralnych dzielnic stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi.
Na pozostałe terytoriom RŚA odradzamy wszelkie podróże.
Sytuacja bezpieczeństwa w RŚA jest wysoce niestabilna, głównie z powodu aktywności grup rebelianckich oraz braku faktycznej kontroli administracji państwowej nad większością terytorium kraju. Na terenie całej RŚA, w tym w Bangi, dochodzić może do aktów przemocy, napadów rabunkowych, porwań, a także starć sił zbrojnych z grupami rebeliantów.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy muszą posiadać wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych Republiki Środkowoafrykańskiej, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Republiki Środkowoafrykańskiej w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie. Wszelkie pytania w sprawie szczegółowych warunków uzyskania wizy oraz jej ważności należy kierować bezpośrednio do Ambasady Republiki Francji w Warszawie.
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Podczas podróżowania po kraju zalecamy przedstawianie miejscowym władzom tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).
Zdrowie
Występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Wymagane są szczepienia przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Z uwagi na duże zagrożenie malarią warto zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa. Należy wystrzegać się kąpieli w wodach stojących. Należy też unikać spożywania produktów niewiadomego pochodzenia i wody z kranu, napojów z lodem i surowych warzyw. Służba zdrowia jest na niskim poziomie.
Podróżowanie po kraju
Ze względów bezpieczeństwa osoby podróżujące po kraju powinny korzystać z komunikacji lotniczej.
Sieć dróg jest słabo rozwinięta, w większości są one nie utwardzone i dlatego niezbędne jest używanie samochodów terenowych. Samochód należy prowadzić powoli i zatrzymywać się na każde żądanie sił porządkowych. Niewskazane jest podróżowanie po zapadnięciu zmroku. Podczas rozmowy z siłami porządkowymi trzeba zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość przy negocjowaniu możliwości przejazdu.
Gdyby doszło do wypadku, nie należy pozostawać na miejscu, lecz pojechać na najbliższy posterunek żandarmerii (Avenue Nasser w Bangi) lub komisariat policji ze względu na możliwość agresywnej reakcji miejscowej ludności. Zaleca się również jak najszybsze powiadomienie Konsulatu Francji w Bangi.
Z zakupem paliwa mogą być problemy, zwłaszcza na prowincji. Planując dłuższą podróż należy zaopatrzyć się w kanistry. Ubezpieczenie jest obowiązkowe
Cło
Wwóz towarów jest ograniczony do ilości przeznaczonej na własny użytek, m.in. 1 karton papierosów, 1 l alkoholu. Wyroby rękodzieła zakupione na miejscu podlegają ocleniu.
Przydatne informacje
Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. Można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych w środkowoafrykańskiej agencji prasowej. Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa (PK 11), lotniska i wszystkich budynków publicznych.
Kilka sieci telefonów komórkowych działa w Bangi i w większych miastach. Taryfy są niskie, również za rozmowy z Europą. Na używanie telefonu satelitarnego należy uzyskać osobne zezwolenie.
W Bangi jest kilka hoteli o średnim i niskim standardzie, najwyższy ma hotel Ledger.
Karty kredytowe i czeki na ogół nie są akceptowane.
Towary pochodzenia europejskiego są 2-, 3-krotnie droższe od miejscowych.
Obowiązuje zakaz nabywania biżuterii i kamieni szlachetnych (poza sklepami mającymi licencję władz).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.