PoLAND of IT masters
03.01.2022
Celem angielskojęzycznego portalu, którego premiera miała miejsce 25 listopada br., jest promowanie międzynarodowych osiągnięć Polaków, rozwijanych przez nich firm oraz ich produktów w obszarze nowych technologii. Inspirowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych projekt jest realizowany siłami Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej, a współpracuje przy nim grupa wybitnych specjalistów, twórców oraz obserwatorów dokonań polskiej informatyki, która tworzy zespół jego ambasadorów i korespondentów.
Polscy informatycy mogą pochwalić się niemałymi sukcesami w każdej kategorii, które są reprezentowane na portalu: korporacji IT, startupów technologicznych, innowacyjnych produktów, nagród zdobytych w najbardziej prestiżowych konkursach IT oraz międzynarodowych konferencjach IT, w których biorą udział tysiące uczestników z całego świata.
Korporacjom IT przewodzi Asseco, największa firma IT w Europie Środkowo-Wschodniej, która prowadzi działalność w ponad 60 krajach, zatrudnia 29 tys. osób, a jej przychody w 2020 r. przekroczyły 3,4 mld USD.
Wśród startupów technologicznych Polska ma już pierwszego „jednorożca”, którego wycena przekroczyła właśnie 1 mld dolarów. To DocPlanner, właściciel portalu umożliwiającego umawianie wizyt lekarskich, który działa w 15 krajach, zatrudnia 1 500 osób i ma 67 mln klientów przy 7 mln rezerwacji miesięcznie. Po plecach depcze mu portal Booksy, który pozwala umawiać spotkania w zakładach fryzjerskich i salonach kosmetycznych. Działa w 20 krajach, ma 13 mln klientów, a liczba rezerwacji sięga 9 mln miesięcznie.
Polska śmiało wkracza także w obszar innowacyjnych produktów IT. Z serwerów czasu polskiej firmy Elproma, które są dedykowane obsłudze infrastruktur krytycznych, korzysta w Europie Zachodniej NATO, a także naziemna struktura satelitarna Galileo. Algorytmy polskiego zespołu badawczego MI², związane z eksploracją modeli uczenia maszynowego, są wykorzystywane do budowy modeli predykcyjnych w obszarze zdrowia, w tym kalkulatorów ryzyka stosowanych w przypadku ciężkiego przebiegu chorób wirusowych, na przykład COVID-19. Z kolei firmie byteLAKE udało się dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji skrócić czas mieszania chemikaliów z godzin do minut, a jej produkt CFD Suite znalazł się w piątce najlepszych rozwiązań na świecie w tej kategorii na 400 oferowanych na rynku.
Od dawna polscy programiści odnoszą też liczne sukcesy w różnego rodzaju konkursach. W finałach ICPC, najbardziej prestiżowych zawodach drużynowych, w których co roku startuje ponad 60 tys. studentów z ponad 100 krajów, polskie uczelnie zdobyły od 1995 roku do dziś 6 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowych medali, dwukrotnie je wygrywając. Z kolei w historii 33 lat startów w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej dla szkół średnich z dorobkiem 119 medali Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie po Chinach (131) i Rosji (120) również zajmując dwukrotnie pierwsze miejsce. Nagrody otrzymują też profesjonalne zespoły polskich programistów. W tym roku Google Cloud Customer Award otrzymała polska spółka skarbu państwa za system e-Rejestracji do obsługi masowych szczepień przeciw COVID-19.
Do tego dochodzą liczne konferencje międzynarodowe poświęcone IT. W tym roku to właśnie Polska będzie gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ: Internet Governance Forum, a wcześniej zorganizowała Game Industry Conference, jedną z największych w Europie konferencji B2B poświęconych produkcji gier komputerowych. Z kolei w przyszłym roku będzie firmować Perspektywy Women in Tech Summit, największą w Europie konferencję dla kobiet dotyczącą nowych technologii, w której udział potwierdziło 10 tys. uczestników z ponad 100 krajów.
O tych i o innych sukcesach polskiej informatyki można przeczytać na łamach portalu https://hub.landofitmasters.pl/en/home/. Zapraszamy!