„Tygodnik Solidarność – pomnik wolności słowa”
21.06.2021
Z okazji 40-lecia „Tygodnika Solidarność” prezentujemy Państwu wystawę w postaci komiksu, który przedstawia losy Tygodnika w globalnym kontekście historii walki o wolność słowa.
Na początku lat 80. oczy całego świata zwrócone były na Polskę, gdzie narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który zachwiał komunistyczną dominacją w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z elementów solidarnościowej rewolucji było przełamanie komunistycznego monopolu medialnego. Trzeci punkt postulatów sierpnia 1980 r. domagał się, by władza „przestrzegała zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonowała niezależnych wydawnictw”. Dzięki temu w kioskach w dużym nakładzie pojawił się „Tygodnik Solidarność” – pierwsza legalnie ukazująca się niezależna gazeta po tej stronie żelaznej kurtyny.
Projekt składa się z trzech elementów: wystawy plenerowej przedstawiającej 12 plansz komiksowych ilustrujących historię walki o wolność słowa – w załączeniu w wersji elektronicznej, filmu animowanego, a także komiksu wydrukowanego na łamach „Tygodnika Solidarność”. Scenarzystą projektu jest Mateusz Kosiński, dziennikarz „Tygodnika Solidarność” i portalu Tysol.pl, a wykonawcą ilustracji Krzysztof Brynecki, rysownik komiksowy. Duet ten współpracował już m.in. w ramach projektu „Droga ku wolności”, przedstawiającego historię zrodzenia się NSZZ „Solidarność”.
Film wideo z wystawą w formie animowanej znajduje się TUTAJ.
Redakcja „Tygodnika Solidarność”
Materiały
Wystawa z okazji 40-lecia Tygodnika Solidarność - komiksWystawa-Komiks_40-lecie_Tygodnika_Solidarność.pdf 4.58MB