W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność KPK OECD

Historia KPK OECD w Polsce

Po przystąpieniu Polski do OECD w 1996 r., Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu został utworzony w strukturze administracji centralnej w 1998 roku (Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Gospodarki).
W 2001 r. KPK OECD został przeniesiony do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (PAIiIZ).
Od 2016 r. polski KPK OECD funkcjonuje ponownie w strukturze administracji rządowej - aktualnie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Zadaniem KPK OECD jest:

  • upowszechnianie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych
  • rozpatrywanie zawiadomień o potencjalnym naruszeniu Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. 

Aktualności KPK OECD

19-20 czerwca 2019 r. - Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu Sieci KPK OECD. Podczas spotkania przedstawiciele KPK OECD uczestniczyli również w pierwszym spotkaniu KPK OECD z krajów Europy Wschodniej i Środkowej.

12-13 czerwca 2019 r. - Światowe Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD uczestniczyli w Światowym Forum Odpowiedzialnego Biznesu, corocznym wydarzeniu organizowanym przez OECD w celu promocji odpowiedzialnego biznesu, które gromadzi interesariuszy z różnych branż, związków zawodowych, społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich w celu omówienia kluczowych globalnych wyzwań społecznych i gospodarczych związanych z odpowiedzialnym prowadzeniem działalności. Światowe Forum RBC 2019 odbyło się w ramach Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Praw Człowieka, które było wydarzeniem zorganizowanym w ramach tygodnia biznesu i praw człowieka w Bangkoku.

20 maja 2019 r. - Spotkanie z przedstawicielami sektora finansowego
Podczas spotkania zorganizowanego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju przedstawiono Wytyczne OECD dla inwestorów instytucjonalnych. Omówiono również kwestie związane z planowanymi regulacjami UE w odniesieniu do zrównoważonego finansowania wzrostu gospodarczego oraz możliwości wykorzystania Wytycznych OECD dla inwestorów instytucjonalnych jako narzędzia wsparcia biznesu w tym kontekście. W tym celu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowuje polską wersję językową tego dokumentu OECD.

21 marca 2019 r. - Spotkanie z przedstawicielami branży odzieżowej i obuwniczej
Podczas spotkania dyskutowano kwestie związane z wdrażaniem w praktyce przez sektor odzieżowy i obuwniczy Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym.

5 grudnia 2018 r. - Spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu Sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu.

29 czerwca 2018 r. - Konferencja nt. należytej staranności w łańcuchach dostaw
Podczas konferencji omawiane zostały zagadnienia związane z należytą starannością w łańcuchach dostaw oraz ogłoszono polską wersję językową Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym.

18-19 czerwca 2018 r. - Spotkanie Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w spotkaniu sieci KPK OECD, które odbyło się w siedzibie OECD w Paryżu.

2 października 2017 r. - Konferencja nt. realizacji Krajowego Planu Działań na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka na lata 2017-2020
Konferencja ta była skierowana do przedstawicieli administracji publicznej, biznesu i organizacji pozarządowych, mającym na celu kompleksowe przedstawienie problematyki przyjętego niedawno Krajowego Planu Działania i zapewnienie przestrzeni do wspólnej dyskusji na temat najskuteczniejszych metod wdrażania KPD, potencjalnych działań partnerskich, jak też niezbędnych działań ustawodawczych zapewniających pełną realizację Wytycznych ONZ.

8 czerwca, 21 sierpnia 2017 r. - Spotkania z interesariuszami z sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego
Celem spotkań było utworzenie partnerstwa na rzecz tłumaczenia na język polski Wytycznych OECD dotyczących należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw w sektorze tekstylno-odzieżowym i obuwniczym.

18-19 maja 2017 r. - Warsztat dla KPK OECD nt. współpracy i budowania zaufania
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w warsztacie pt. Workshop on building collaboration and confidence between NCPs and stakeholders in CEE: Understanding each other’s challenges and building on opportunities, który został zorganizowany przez Fundację Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu w ramach projektu realizowanego przez OECD Watch oraz Frank Bold Foundation pt. Improving Access to remedy in CEE Countries.

luty 2017 r. - Szkolenie przedstawicieli polskiego KPK OECD
Przedstawiciele polskiego KPK OECD ukończyli szkolenie z zakresu mediacji cywilnych i gospodarczych organizowane przez Polskie Centrum Mediacji.

2 grudnia 2016 r. - Szkolenie nt. CSR/RBC dla pracowników administracji publicznej
Głównym celem szkolenia było przekazanie pracownikom Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów zagadnień związanych z CSR oraz koncepcją RBC (responsible business conduct) proponowaną przez OECD. Uczestnicy szkolenia nabyli również praktyczną umiejętność czytania raportów społecznych.

17-18 listopada 2016 r. - Second Budapest Conference on Responsible Business Conduct and The OECD Guidelines for Multinational Enterprises
Przedstawiciele polskiego KPK OECD wzięli udział w warsztatach nt. RBC i Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych zorganizowanych przez Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier.

7 października 2016 r. - Wymiana doświadczeń (peer-learning)
Polski KPK OECD zorganizował peer-learningowe warsztaty dla członków KPK OECD z dziewięciu państw w zakresie współpracy ze związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i innymi interesariuszami.

6 października 2016 r. - Międzynarodowa konferencja „Odpowiedzialny rozwój – odpowiedzialny biznes. 40 lat Wytycznych OECD. 20 lat Polski w OECD”
Głównym celem konferencji było promowanie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych wśród polskich przedstawicieli rządu, biznesu, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i związków zawodowych.

28 czerwca 2016 r. - Konferencja nt. raportowania niefinansowego w Polsce
Celem wydarzenia było promowanie polskiej wersji standardu raportowania niefinansowego GRI G4. Podczas konferencji omówiono także rolę Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych jako, że GRI G4 w dużej mierze odnosi się do Wytycznych.

1 czerwca 2016 r. - Utworzenie KPK OECD w Ministerstwie Rozwoju
Ze względu na zmiany strukturalne w polskiej administracji rządowej podjęto decyzję o przeniesieniu KPK OECD z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. do Ministerstwa Rozwoju.

Do pobrania:

Materiały

Raport z działaności KPK OECD za 2016 r.
KPK​_raport​_dzialalnosci​_2016​_web.pdf 0.40MB
Raport z działaności KPK OECD za 2017 r.
KPK​_raport​_za​_2017rok​_web​_PL.pdf 0.45MB
Raport z działaności KPK OECD za 2018 r.
KPK​_raport​_dzialalnosci​_za​_2018rok​_web​_PL.pdf 0.53MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.11.2019 11:45 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
25.07.2019 11:16 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}