W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jerzy Kwieciński

Minister finansów, inwestycji i rozwoju

Jerzy Kwieciński

Życiorys

20 września 2019 r. otrzymał nominację na stanowisko ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

9 stycznia 2018 został przez prezydenta powołany na stanowisko ministra inwestycji i rozwoju .

20 listopada 2015 r. powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia rozwoju kraju 2007-2015 i Narodowa strategia spójności 2007-2013) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych. Od maja 2008 r. prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Ekspert BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

Absolwent i doktorant Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 1996 roku ukończył studia MBA. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej. Pracował jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, prowadził projekty badawczo-rozwojowe na rzecz przemysłu. W latach 1993-2004 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

Jest przewodniczącym Konwentu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Kompetencje

 

  • kwestie związane z prowadzeniem spraw z zakresu finansowania z budżetu programów operacyjnych realizowanych z udziałem środków z Unii Europejskiej i bezzwrotnej pomocy państw członkowskich EFTA,
  • sprawy związane z opracowaniem strategii, planów i programowaniem rozwoju społeczno-gospodarczego,
  • kwestie dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, w tym koordynację w ramach ministerstwa procesu decyzyjnego w UE.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}