W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Partnerska Inicjatywa Miast

Jednym z celów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony. W ramach tego celu problematyka rozwoju miast zajmuje bardzo ważne miejsce. W kontekście realizacji polityki miejskiej, SOR wskazuje między innymi na potrzebę zwiększenia komplementarności polityk mających wpływ na rozwój obszarów miejskich oraz wzmacniania współpracy i wymiany wiedzy między miastami różnej wielkości i na różnych szczeblach zarządzania. Powołanie do życia projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast wychodzi naprzeciw identyfikowanym w tym zakresie wyzwaniom.

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to program wymiany i promocji wiedzy pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. PIM jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej.

Cele

Celem głównym inicjatywy jest poprawa warunków rozwojowych oraz wspomaganie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast, w tym w zakresie rozwiązań przydatnych do poprawy efektywności zarządzania

Cele szczegółowe:

  • wzmocnienie i zachęcanie do partnerskiej współpracy i wymiany wiedzy
  • podniesienie kompetencji kadr
  • kapitalizacja wiedzy i wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych
  • upowszechnianie zasad partycypacji społecznej w zarządzaniu miastami
  • włączenie miast w realizację celów krajowych i europejskich.

Zasady działania

PIM jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast. Stworzenie PIM umożliwia wymianę i promocję wiedzy w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej. Podstawowy mechanizm wdrożeniowy to sieci tematyczne zrzeszające grupę miast (jako podstawowych uczestników) i pozostałych interesariuszy działań miejskich w celu rozpoznania i przeanalizowania dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań wokół zidentyfikowanych bloków tematycznych.

Współpraca w ramach PIM polega również na sieciowaniu krajowych i europejskich działań z zakresu rozwoju miast, w szczególności w odniesieniu do udziału w Programie URBACT oraz realizacji Agendy Miejskiej UE, również w celu wzmocnienia współpracy miast w Europie Środkowo-Wschodniej (Grupa Wyszehradzka oraz Bułgaria, Chorwacja, Rumunia i Słowenia).

Produkty

Kluczowym elementem funkcjonowania sieci PIM są Lokalne Partnerstwa. Powołano zespoły robocze zrzeszające m.in. przedstawicieli społeczności lokalnej, przedstawicieli władz lokalnych, uczelni i instytucji badawczo-rozwojowych, partnerów społeczno-gospodarczych oraz mieszkańców zainteresowanych wybranym obszarem tematycznym.

Partnerstwa pracowały nad wybranymi wyzwaniami, a zaproponowane rozwiązania mają przybrać wymierną formę w postaci Miejskiej Inicjatywy Działań. To dokument zawierający konkretne rozwiązania dla zidentyfikowanych wcześniej wyzwań i/lub problemów lokalnych. Realizacja MID ma przyczynić się do rozwoju miasta w sposób zrównoważony i zintegrowany w zakresie tematycznym sieci. Każdy z dokumentów bazuje na wypracowanych w trakcie pracy Sieci PIM, doświadczeń i pomysłów, oraz istniejących zasobów materialnych i polityk lokalnych (strategie, plany, działania).

Z uwagi na to, że jednym z celów stworzenia sieci jest zwiększenie wpływu wymiany doświadczeń na poziomie krajowym na politykę lokalną, MID nie są jedynym produktem wypracowanym w ramach sieci. Drugim głównym efektem prac są Plany Ulepszeń, zawierające zbiór rekomendacji do prowadzenia polityk krajowych powiązanych z obszarem tematycznym danej Sieci.

Sieci tematyczne

W latach 2018-2019, w ramach pilotażu Partnerskiej Inicjatywy miast, działały trzy sieci tematyczne:

  • Rewitalizacja

Uczestnicy sieci: Katowice (Lider), Gdynia, Stalowa Wola, Hrubieszów, Łosice, Ostróda, Pabianice, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Gryfino, Świebodzice, Malbork

  • Mobilność miejska

Uczestnicy sieci: Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (Lider), Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Jastrzębie-Zdrój, Legnica, Olsztyn, Nowa Sól, Skawina, Wadowice, Wałbrzych

  • Jakość powietrza

Uczestnicy sieci: Nowy Sącz  (Lider), Toruń, Opalenica , Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Kudowa-Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo, Żmigród, Nowa Ruda, Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Skawina.

{"register":{"columns":[]}}