W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publikacje dotyczące efektywności energetycznej budynków

Poradnik w zakresie efektywności energetycznej budynków

Jest to zbiór informacji, przydatnych na etapie projektowania, budowy, jak również podczas użytkowania budynków lub ich części. W opracowaniu omówiono środki mające na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków oraz regulacje prawne w tym zakresie.Poradnik jest kierowany do szerokiego grona odbiorców: właścicieli i użytkowników budynków lub ich części, inwestorów, zarządców budynków, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców budowlanych, architektów, inżynierów, osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji oraz audytorów energetycznych. Dokument stanowi wypełnienie postanowień art. 20 dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i stanowi ponadto odpowiedź na wymaganie płynące z art. 12 dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.

Poradnik w zakresie poprawy charakterystyki energetycznej budynków

Przegląd przepisów określających minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynków

W opracowaniu dokonano obowiązkowego dla krajów członkowskich Unii Europejskiej przeglądu przepisów dotyczących minimalnych wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej budynków. Okresowy przegląd służy dostarczeniu informacji na temat celowości aktualizacji obecnie stosowanych przepisów z uwagi na uwzględnienie postępu technicznego w sektorze budowlanym i osiągnięcia poziomów optymalnych pod względem kosztów.

Osiągnięcie niezależności energetycznej przez kraje UE oraz podniesienie jakości życia na skutek redukcji emisji gazów cieplarnianych, wiąże się z koniecznością wykorzystywania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz ze zwiększeniem efektywności energetycznej w budownictwie i transporcie - sektorach o najwyższych wskaźnikach energochłonności.

W Polsce najważniejsze zmiany w tym zakresie przełożyły się na nowelizacje przepisów techniczno-budowlanych dotyczących ochrony cieplnej i energochłonności budynków. Aktualnie obowiązujące wymagania w zakresie charakterystyki energetycznej budynków znajdują się w dziale X oraz załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przegląd przepisów określających minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynków (PDF 11 MB)

Kalkulacja kosztów cyklu życia budynków

Na zlecenie ministerstwa przygotowano raport i prezentację przedstawiającą wyniki ekspertyzy, której celem był przegląd i analiza przepisów dotyczących kosztu cyklu życia budynków funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej wraz z ich szczegółową analizą.

Ekspertyzę wykonano w dwóch etapach. W pierwszym dokonano wstępnej analizy ustawodawstw 18 państw Unii Europejskiej bądź państw z nią stowarzyszonych. Z dokonanych analiz wynika, że w przeanalizowanych państwach Unii Europejskiej spotyka się różnorodne formy implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE, niemniej pozostają one wierne postanowieniom dyrektywy i najczęściej są ich mniej lub bardziej wierną kopią.

W opracowaniu przedstawiono regulacje w 10 państwach, co poprzedzono analizą norm Dyrektywy 2014/24/UE i polskiej regulacji (ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w kształcie nadanym jej ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Wśród analizowanych państw znalazły się: Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Szwecja, Norwegia, Holandia, Grecja, Irlandia, Francja, Belgia, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Słowenia, Rumunia, Czechy, Węgry i Słowacja.

Raport z ekspertyzy w zakresie regulacji dotyczących kalkulacji kosztów cyklu życia budynków funkcjonujących w państwach UE wraz z ich szczegółową analizą (PDF 2 MB)

Prezentacja przedstawiająca wyniki ekspertyzy (PDF 809 KB)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.06.2019 11:11 Zbigniew Przybysz
Pierwsza publikacja:
03.06.2019 11:11 Zbigniew Przybysz
{"register":{"columns":[]}}