Raportowanie społeczne
Raportowanie społeczne - kluczowy element CSR/RBC
Coraz więcej polskich firm wdraża w swojej działalności zasady społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR/RBC). Jedną z tych zasad jest otwarte informowanie społeczeństwa, pracowników, lokalnych społeczności o działaniach firmy, niezwiązanych bezpośrednio z osiąganiem zysku, poprzez publikowanie tzw. raportów społecznych (niefinansowych).
Zachęcamy do odwiedzenia strony Ministerstwa Finansów oraz do obejrzenia filmu z seminarium edukacyjnego na temat raportowania niefinansowego, które odbyło się 2 marca 2018 r. w Ministerstwie Finansów.
Dyrektywa UE dotycząca ujawniania informacji niefinansowych
Opracowywanie raportów prezentujących dane niefinansowe staje się coraz częściej dyskutowanym zagadnieniem m.in. za sprawą przyjęcia przez Unię Europejską w 2014 roku dyrektywy 2014/95/UE ws. ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności. Szacuje się, że w skali Unii Europejskiej przepisy te dotyczą ok. 6.000 podmiotów.
W Polsce, od 2018 r. ok. 300 polskich spółek jest zobowiązanych wraz ze sprawozdaniem ze swojej działalności składać oświadczenie na temat informacji niefinansowych.
Ma to związek z wejściem w życie 26 stycznia 2017 r. nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającej do polskiego prawa dyrektywę 2014/95/UE.
Zgodnie z ustawą, oświadczenia te powinny zawierać m.in. opisy polityk stosowanych przez spółki w odniesieniu do:
- zagadnień społecznych,
- spraw pracowniczych,
- środowiska naturalnego,
- poszanowania praw człowieka
- przeciwdziałania korupcji
Więcej szczegółów na stronie Ministerstwa Finansów.
Wytyczne Komisji Europejskiej
26 czerwca 2017 r. Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych. W opinii Komisji wytyczne te mogą być pomocne dla spółek w ujawnianiu w sposób spójny i porównywalny istotnych informacji niefinansowych. Więcej informacji na stronie Komisji.
Global Reporting Initiative (GRI G4, GRI Standards)
Najbardziej popularne wytyczne w zakresie raportowania społecznego zostały opracowane przez międzynarodową organizację Global Reporting Initiative (GRI), której misją jest „sprawić, by raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju stało się standardową praktyką poprzez zapewnienie wskazówek i wsparcia dla organizacji.”
Najnowszy standard oznaczony jest symbolem GRI Standards, wersja GRI G4 obowiązywała tylko do lipca 2018 r. Wytyczne GRI zawierają ogólne zasady komunikowania wpływu działalności biznesowej oraz szczegółowe wskaźniki odnoszące się do poszczególnych części raportu. Wytyczne przykładają dużą wagę do ustalenia w procesie dialogu z interesariuszami istotnych aspektów wybranych tematów dla danego przedsiębiorstwa. Wytyczne odwołują się do międzynarodowych standardów w zakresie CSR i zrównoważonego rozwoju, w tym: Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, 10 Zasad ONZ Global Compact, Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka.
Szczegóły GRI Standards i GRI G4 dostępne na stronie GRI.
SIN – Standard Informacji Niefinansowych
Standard Informacji Niefinansowych (SIN) także jest zbiorem wytycznych w zakresie raportowania społecznego, który umożliwia polskim spółkom wypełnienie obowiązków raportowania informacji niefinansowych. SIN został opracowany przez zespół redakcyjny składający się z ekspertów posiadających duże doświadczenie w kwestiach raportowania informacji niefinansowych oraz tematyce zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.
Więcej informacji tutaj.
Raportowanie zintegrowane
Dzielenie się doświadczeniami w zakresie integracji czynników społecznych i środowiskowych w codziennej działalności biznesowej sprzyja budowaniu wiarygodności oraz transparentności polskiego rynku. Duże firmy coraz częściej publikują raporty zintegrowane, czyli opisujące wyniki finansowe oraz dane niefinansowe.
Pomocny w przygotowaniu raportu zintegrowanego może być Przewodnik dla przedsiębiorstw wydany przez Ministerstwo Gospodarki w 2013 r., który zawiera:
- przegląd najważniejszych inicjatyw w zakresie raportowania zintegrowanego,
- przykłady pierwszych raportów zintegrowanych (polskich i zagranicznych),
- analizę korzyści związanych z raportowaniem zintegrowanym,
- opis procesu integrowania danych finansowych i pozafinansowych
Poradnik dla raportujących
W październiku 2017 r. Ministerstwo Rozwoju wydało II poprawioną wersję Poradnika dla raportujących opracowanego przez Grupę roboczą ds. monitorowania trendów CSR Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (organu pomocniczego Ministra Gospodarki) w 2015 r. Poradnik ten zawiera przegląd najbardziej aktualnych standardów raportowania oraz wskazuje na korzyści wynikające z raportowania.
Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka
Ramy sprawozdawczości zgodnej z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka (ang. UN Guiding Principles Reporting Framework) stanowią pierwsze kompleksowe narzędzie dla przedsiębiorstw wspierające proces sporządzania sprawozdań na temat poszanowania praw człowieka.
Do pobrania:
Materiały
Dyrektywa 201495 UE ws ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodnościdyrektywa_201495UE_ws_ujawniania_informacji_niefinansowych_i_informacji_dotyczących_różnorodnośc.pdf 0.37MB Raportowanie niefinansowe poradnik dla nieraportujących
Raportowanie_niefinansowe_Poradnik_dla_nieraportujących.pdf 1.71MB Raportowanie zintegrowane. Poradnik
Raportowanie_Zintegrowane_Poradnik_2013.pdf 8.84MB G4RSPD Zasady raportowania i wskaźniki
G4RSPD_Zasady_raportowania_i_wskazniki.pdf 6.40MB G4IM_Podrecznik stosowania wytycznych
G4IM_Podrecznik_stosowania_wytycznych.pdf 7.67MB UNGP RF Ramy sprawozdawczości z przewodnikiem
UNGP_RF-Ramy_sprawozdawczosci_z_przewodnikiem_final_lite.pdf 1.17MB Nowelizacja Ustawy o rachunkowości
nowelizacja_ustawy_o_rachunkowosci.pdf 0.09MB Wytyczne Komisji Europejskiej
wytyczne_komisji_europejskiej.pdf 0.63MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.04.2019 11:40 Emilia Chmiel
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 11:40 Emilia Chmiel