W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30 lat Przyjaźni: Muzyka wielkich polskich kompozytorów na skrzypce i fortepian

29.06.2022

29 czerwca b.r. w Muzeum Arama Chaczaturiana w Erywaniu odbył się koncert poświęcony 30-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Armenią.

30 lat przyjaźni: Polska i Armenia

Wybitni ormiańscy muzycy – pianistka Armine Grigorian i skrzypek Karen Szachgaldian, członkowie „Khachaturian Triodali niezwykły przykład swoich nadzwyczajnych umiejętności, a muzykolog Olya Nurijanyan opowiedziała publiczności ciekawostki o wykonywanych utworach i ich twórcach.
Program recitalu składał się z kompozycji Frederyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Maurycyjego Moszkowskiego, Leopolda Godowskiego, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 

Po przywitaniu gości przez Ambasadora RP w Armenii Pana Pawła Cieplaka z przemówieniem wystąpił podsekretarz stanu w MSZ RP Pan Marcin Przydacz, który przewodniczył delegacji polskiej w ramach dwudniowej wizyty w Armenii.

Wiceminister Przydacz wymienił historyczne fakty łączące narody polski i ormiański przez ostatnie 650 lat, podkreślił przy tym łączące je umiłowanie wolności. M. Przydacz wyraził nadzieję, że pogłębianie współpracy pomiędzy Armenią a Polską będzie kontynuowane w różnych sferach, dając nowy impuls do zacieśniania współpracy bilateralnej.

„W oparciu o nasze wspólne wartości wciąż możemy wiele dawać i uczyć się od siebie nawzajem. Mając to na uwadze, mamy dziś niezwykłą okazję cieszyć się muzyką znanych polskich kompozytorów, którzy, reprezentując uniwersalne, ponadnarodowe wartości i wnosząc tym ogromny wkład w światową kulturę, są nieodłączną częścią nas wszystkich”, - dodał M. Przydacz.

W dalszej kolejności publiczność wysłuchała przemówienia wiceministra SZ RA Pana Paruira Hovhannisjana.
W swoim przemówieniu wiceminister Hovhannisjan odniósł się do więzi historycznych pomiędzy Armenią a Polską, które zawsze opierały się na wzajemnym zaufaniu i porozumieniu. Podkreślił, że w dzisiejszym świecie, pełnym turbulencji i niestabilności, muzyka jest językiem, który wszyscy potrafią zrozumieć.

„Jeden z najwspanialszych dowodów na głębokie i przyjazne stosunki ormiańsko-polskie jest „Contemporary Classics Festival”, nazwany na cześć legendarnego kompozytora XX wieku o armeńskich korzeniach, Krzysztofa Pendereckiego”, - dodał na końcu P. Hovhannisjan.

Wśród gości obecni byli przedstawiciele MSZ Polski i Armenii, rządu armeńskiego, misji dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, członkowie diaspory polskiej, przedstawiciele świata kultury i muzyki oraz osoby posiadające odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, które od lat działają na rzecz polskiej kultury w Armenii. Gospodyni wieczoru, pianistka Armine Grigoryan jest jedną z nich.

Muzycy z pełną pasją wykonywali utwory polskich kompozytorów, przenosząc słuchaczy do XIX – XX w. Muzyka przedstawicieli różnych pokoleń, która zabrzmiała w sali muzeum  wybitnego ormiańskiego kompozytora, po raz kolejny stała się symbolem polsko – armeńskiej wielowiekowej przyjaźni, która łączy oba państwa i narody.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}