W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dni Polskie w Armenii

18.12.2020

W dniach 7-9.12.2020 Ambasada Polska w Erywaniu koordynowała przedsięwzięcie zainicjonowane przez Fundację „Róbmy swoje dla kultury” pod nazwą „Dni Polskie w Armenii”. Fundacja współpracowała z Golden Apricot Film Festival.

broszurki

Celem projektu było przybliżenie ormiańskim odbiorcom kontekst historyczny jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski- lat 1914-20 także Bitwy Warszawskiej. W tym celu zrealizowano szereg działań w Erywaniu, takich jak: wernisaż wystawy, projekcje filmów, publikacja książki w języku ormiańskim prof. Wł. Sulei „Józef Piłsudski” oraz koncert klasycznej muzyki polskiej (m.in. F.Chopin, H.Wieniawski, W.Kilar i Karol Lipiński).

Pierwszego dnia odbyła się foto wystawa pt.: „Bitwa Warszawska” udostępniona przez Muzeum Łazienki Królewskie. W ramach wernisażu promującego wystawę odbył się pokaz filmu dokumentalnego „18 bitwa w dziejach świata” oraz promocja książki „Józef Piłsudski” prof. Włodzimierza Sulei z Wrocławia.

7 grudnia 2020 r. w Erywaniu, w Dalan Art Gallery nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy. Słowo powitalne do zebranych wygłosił  Ambasador RP Paweł Cieplak, podkreślając, że 100 lat temu zarówno Polska jak i Armenia przeżywały trudne chwile. Ambasador RP odczytał także list pełnomocnika rządu do spraw obchodów Jubileuszu Niepodległa sekr. stanu w MKDN Jaroslawa Sellina.

Z przemówieniem wystąpiła także prezes fundacji „Róbmy swoje dla kultury” Pani Agnieszka Labenz oraz Pani Małgorzata Grąbczewska – Wicedyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, która opowiedziała o instytucji Muzeum Łazienki Królewskie oraz o okolicznościach powstania wystawy.

W kinie „Moskwa” w dniu 8 grudnia odbyła się projekcja filmu „Legiony”, a 9 grudnia został pokazany film „Kurier”. Przed projekcją filmu Ambasador RP w Armenii Paweł Cieplak wygłosił przemówienie. Tematyka filmów jest bardzo interesująca, jeśli chodzi o zapoznanie się z historią i kulturą Polski I połowy XX wieku. Sama ich realizacja została wykonana na najwyższym poziomie artystycznym. Pokazy wzmocniły zainteresowania polskim filmem i kinem artystycznym.

Program zamknął koncert skrzypcowy, wiolonczelowy i fortepianowy z udziałem młodego polskiego pianisty Kuby Matuszczaka i Kameralnej Orkiestry Smyczkowej złożonej z ormiańskich muzyków. Zaprezentowane zostały utwory największych polskich kompozytorów XIX i XX wieku takich, jak: Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Lipiński, Wojciech Kilar.

Na zamknięcie programu przemawiała Prezes fundacji „Róbmy swoje dla kultury” pani Agnieszka Labenz, dziękując Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadzie RP w Erywaniu, partnerowi- Golden apricot Film Festiwal, oraz wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu. Koncert był rejestrowany i transmitowany poprzez media społecznościowe. Nagranie można zobaczyć na stronie www.polishfestival.eu, która powstała w ramach projektu i prezentuje program wydarzeń.

Było wyjątkowe wydarzenie, bardzo dobrze ocenione przez zaproszonych gości. Publiczność brała udział  przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i dostosowując się do restrykcji sanitarnych.

Odbiorcami imprezy kulturalnej były różne grupy społeczne: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Wzięli udział zagraniczni i polscy przedstawiciele dyplomatyczni, działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele kultury ormiańskiej, dziennikarze, studenci, reprezentanci organizacji polonijnych działających w Armenii, a także wszystkie osoby, które chciałyby poznać Polskę.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}