„Majówka” w Armenii 2021
31.05.2021
15 maja w Erywaniu członkowie Związku Polaków w Armenii" "Polonia" i "Polonii" Giumri oraz sympatycy stowarzyszenia, miłośnicy Polski i polskiej kultury uczestniczyli w gali obchodów Nardowego Święta 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Współorganizatorem obchodów była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Armenii.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili goście honorowi: Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Armenii - pan Jarosław Strycharski, Pierwszy Radca - pan Krzysztof Bartczak, były Ambasador Republiki Armenii w Polsce – Edgar Ghazaryan.
Goście wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Gwiazdeczka" pod kierownictwem Rozy Sargsyan i Liany Pirumowej oraz chóru "Malwy" pod kierownictwem Anahit Ter - Meliksetyan. Członkowie "Polonii" z Erywania i z Giumri uczęszczający na lekcje języka polskiego oraz studentki Państwowego Uniwersytetu im. Briusowa przygotowali występy recytatorskie. Odbyła się też wystawa prac plastycznmych poświęconych Polsce.
Prezes ZPwA "Polonia" - pani Liana Harutyunyan zwróciła się do uczestników wydarzenia słowami:
Szanowny Panie Konsulu, Szanowny Panie Ambasadorze, Drodzy Przyjaciele „Polonii” i Polski. Niezmiernie miło jest mi powitać Państwa w tym pięknym miejscu – Muzeum-Instytucie Komitasa. Dzisiaj, stąd - muzyką, śpiewem i słowem przeniesiemy się do Polski. W naszej podróży zabrzmią też ormiańskie melodie. Uczcimy Narodowe Święto Trzeciego Maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święta szczególnie ważne dla nas Polaków i szczególnie cenne jest to, że tysiące kilometrów od Ojczyzny, spotkaliśmy się, żeby wyrazić naszą miłość i przywiązanie do Polski. Z całego serca dziękuję Państwu za obecność i wspieranie naszej działalności.
Pan Konsul w swoim wystąpieniu podkreślił wkład Ormian w kulturę i sztukę Rzeczypospolitej Polskiej:
"Szanowni Państwo jest mi niezmiernie miło, że mogę wspólnie z Państwem świętować nasze święta właśnie tu w Armenii. Historia naszych narodów jest wspólna od XIV wieku. Ormianie - wierni synowie i córki Rzeczypospolitej Polskiej dzielili z nami radości i smutki naszej wspólnej historii. Wnieśli ogromny wkład zarówno w kulturę jak i sztukę Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnie, razem, ramię w ramię walczyliśmy z naszymi wrogami. Ormianie wzięli udział między innymi w tak znaczących dla narodu polskiego bitwach jak bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Warną, 5000 Ormian walczyło wspólnie z Polakami pod Wiedniem. Wspólnie walczyliśmy i ginęliśmy na frontach I i II wojny światowej."