Nowa Ikona - wystawa ikon grekokatolickich i prawosławnych w Erywaniu
08.04.2022
4 kwietnia br. w Instytucie Sztuki Naregatsi odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Nowa Ikona”. Poprzez tę wystawę Ambasada RP w Erywaniu zapowiada szereg wydarzeń 2022 r. które są poświęcone 30.leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Armenią.
Dzięki współpracy Ambasady RP w Erywaniu i Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy w Erywaniu zostały reprezentowane współczesne ikony stworzone przez polskich, ukraińskich i gruzińskich artystów.
Nowe Ikony powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy które od 13 lat są organizowane w Nowicy – małej wsi znajdującej się na południu Polski. Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy stworzyły możliwość nie tylko pisania ikon, celem którego jest odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, ale również przyczyniły się do wzmocnienia dialogu międzykulturowego i rozszerzenia jego granic dzięki integracji uczestników z innych krajów.
Poprzez wystawę "Nowa Ikona" Ambasada RP w Erywaniu umożliwiła armeńskiej publiczności zapoznanie się ze współczesnymi ikonami, które były stworzone w ramach warsztatów przez malarzy z Polski, Białorusi, Ukrainy i Gruzji. Podczas otwarcia wystawy #NowaIkona z przemówieniami wystąpili Ambasador RP w Erywaniu Paweł Cieplak, goście honorowi z Polski – organizator Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy - Mateusz Sora i doktor nauk humanistycznych Wydziału Ukrainistyki na Uniwersytecie Warszawskim, Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, założyciel Instytutu Sztuki „Naregatsi” Nareg Haroutunian, Dyrektor Artystyczny Instytutu Sztuki „Naregatsi” Grigor Danielyan, koordynatorka wystaw Instytutu Sztuki „Naregatsi” Tatevik Hambardzumyan.
W ramach przedsięwzięcia Ambasador Paweł Cieplak wręczył odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP osobom, które od lat działają na rzecz polskiej kultury w Armenii.
Wśród gości byli przedstawiciele misji dyplomatycznych m.in.: Szef Delegacji UE w Armenii Ambasador Andrea Wiktorin, Ambasador Niemec w Armenii Viktor Richter, Ambasador Litwy w Armenii Inga Stanytė-Toločkienė, Ambasador Francji w Armenii Anne Louyot , Ambasador Włoch w Armenii Alfonso di Riso, I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Armenii Wiktor Olijnyk, II Sekretarz Ambasady Indii w Armenii Tejas Pagar.
Byli obecni również przedstawiciele MSZ Armenii, Kierownik Działu Europejskiego Tigran Samvelyan i p.o. Kierownika Działu Krajów Sąsiedzkich Vahagn Afyan, przedstawiciele Kościoła Ormiańskiego Arcybiskup Nathan Hovhannisyan i Ojciec Asoghik Karapetyan, założyciel Armeńskiego Instytutu ds. Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Styopa Safaryan, przedstawicielka UNHCR Armenia Anna-Carin Öst, przedstawiciele Izby Handlowej Erywania i organizacji pozarządowych, m.in. członkowie Związku Polaków w Armenii - "Polonia".
Podczas otwarcia wystawy przed publicznością wystąpiła armeńska pianistka Liana Pirumova oraz zespół „Malwy” ze Związku Polaków w Armenii „Polonia” pod przewodnictwem Anahit Ter-Meliksetyan. Jednym z wyjątkowych momentów wydarzenia było zaprezentowanie publiczności 9. tomu antologii poezji polskiej „Jak podanie ręki”. Autor ormiańskiego tłumaczenia książki Gagik Davtyan podpisał książki i wygłosił przemówienie w taki sposób uroczyście świętując swoje 75-lecie.