Stypendia im. Lane’a Kirklanda w Polsce w roku akademickim 2024/2025
12.01.2024
Fundacja Liderzy Przemian ogłasza kolejną edycję otwartego konkursu dla kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu na stypendia im. Lane’a Kirklanda w Polsce w roku akademickim 2024/2025
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda od 24 lat wspiera indywidualny rozwój młodych, ambitnych i aktywnych obywateli państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej. Celem Programu jest dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską. Wśród ponad 1000 absolwentów Programu są członkowie rządów, parlamentarzyści, menadżerowie dużych międzynarodowych korporacji, kierownicy organów samorządowych i znani działacze społeczni.
Realizacja Programu odbywa się w ramach 2 semestrów studiów na polskich uczelniach oraz co najmniej 2-tygodniowych staży zawodowych w instytucjach państwowych lub prywatnych. Zaproszenie do składania wniosków kierujemy do kandydatów zdecydowanych po zakończeniu stypendium wrócić do swojego kraju by tam wdrażać przygotowany w ramach stypendium projekt lub zdobytą wiedzę.
Autorem i fundatorem Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program jest także wspierany finansowo przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA.
DZIEDZINY:
- Ekonomia i zarządzanie
- Zarządzanie w biznesie, NGO, kulturze, mediach, edukacji, służbie zdrowia
- Administracja publiczna (rządowa i samorządowa)
- Prawo, w tym prawa człowieka z uwzględnieniem kwestii migracji
- Nauki społeczne (psychologia społeczna, socjologia)
- Nauki polityczne, dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe
- Ochrona środowiska i klimatu
- Zagadnienia bezpieczeństwa i bezpieczeństwa cyfrowego
- Zarządzanie kryzysowe
- Polityka rozwojowa i pomoc humanitarna
- Obszary związane z odbudową zniszczonych przez wojnę terenów np. urbanistyka, inżynieria lądowa, kryminalistyka
Szczegółowe zasady dotyczące udziału w Programie Kirklanda znajdują się w Regulaminie Programu.
WARUNKI FINANSOWE STYPENDIUM im. L. KIRKLANDA:
- Bezpłatny dostęp do zajęć uniwersyteckich i wsparcie akademickiego tutora
- Stypendium w wysokości 22.500 PLN (wypłacane w 9 ratach przez 9 miesięcy).
Ponadto, Realizator Programu zapewnia (w łącznej kwocie ok. 5.000 zł miesięcznie):
- zakwaterowanie w Polsce podczas całego pobytu,
- ubezpieczenie KL,OC imedycznew prywatnejsłużbie zdrowia,
- pokrycie kosztów podróży do Polski i podróży powrotnej (według ustalonych limitów),
- pokrycie opłatza korzystanie z komunikacji miejskiej,
- opłaty wizowe, - możliwość zakupumateriałów i pomocy naukowych,
- udział w programie orientacyjno-przygotowawczym oraz w zjazdach warsztatowo-integracyjnych stypendystów,
- kursjęzyka polskiego (wokresie październik-czerwiec).
PROGRAM STYPENDIUM:
- Inauguracja Programu i program orientacyjno-przygotowawczy (8-10 dni, 2 połowa września 2024 r.),
- Zajęcia akademickie (dwa semestry) na jednej z uczelni w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Lublinie,
- Przygotowanie pracy semestralnej na koniec każdego semestru oraz pracy dyplomowej,
- 2-3 zjazdy warsztatowo-integracyjne stypendystów w różnych miastach w Polsce,
- Staż zawodowy (min. 2 tygodnie),
- Szkolenia rozwojowe oraz kurs języka polskiego (2 semestry),
- Uroczystość zakończenia stypendium – wręczenie dyplomów (koniec czerwca 2025 r.).
Podstawą uzyskania dyplomu ukończenia Programu jest przygotowanie i obrona pracy dyplomowej. Praca dyplomowa może mieć charakter naukowy lub wdrożeniowy (praktyczny).
KANDYDACI:
Program im. L. Kirklanda adresowany jest zwłaszcza do osób reprezentujących następujące środowiska:
- urzędnicy państwowi i samorządowi,
- prawnicy,
- przedsiębiorcy,
- kadra zarządzająca w NGO, kulturze, edukacji, mediach, ochronie środowiska, służbie zdrowia, biznesie,
- liderzy organizacji pozarządowych, animatorzy kultury i aktywności obywatelskiej,
- nauczyciele akademiccy,
- dziennikarze.
KRYTERIA FORMALNE:
- Obywatelstwo i miejsce zamieszkania w jednym z wymienionych w ogłoszeniu krajów (posiadacze kart pobytu w Polsce oraz osoby mieszkające lub pracujące w Polsce w momencie ubiegania się o stypendium nie mogą aplikować o stypendia Kirklanda; kryterium to nie dotyczy mieszkających w Polsce obywateli Białorusi, którzy przyjechali do Polski po VIII 2020r oraz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po 24 II 2022 - osoby takie mogą ubiegać się o stypendia Kirklanda),
- wykształcenie pełne wyższe (ukończone minimum czteroletnie studia wyższe) – stopień licencjata lub magistra,
- Wiek do 40 lat, Doświadczenie zawodowe – minimum 2 lata,
- Przynajmniej 2 lata przerwy od udziału w poprzednim, dłuższym niż 6 miesięcy stypendium zagranicznym. Kryterium to nie dotyczy osób z Ukrainy i w indywidualnych przypadkach z Białorusi,
- Kandydat (z Ukrainy lub Białorusi) przebywający czasowo w Polsce nie może być zatrudniony na etat w czasie trwania stypendium.
Studia w ramach Programu Kirklanda mogą być realizowane w języku polskim albo angielskim. Znajomość języka polskiego ułatwia pełne skorzystanie z oferty edukacyjnej na polskich uczelniach oraz realizację stażu. Kandydaci planujący studia w języku angielskim są zobowiązani do wskazania w formularzu aplikacyjnym konkretnej oferty edukacyjnej w tym języku, w jednym z czterech ośrodków akademickich wymienionych powyżej. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci powinni znać język polski co najmniej na poziomie B2 lub angielski na poziomie min B2 i wówczas polski na poziomie minimum A1.
Dla kandydatów, którzy nie wykażą się wystarczającą znajomością języka polskiego, ale którzy uzyskają wysoką ocenę merytoryczną, dopuszczamy możliwość wzięcia udziału w egzaminie z języka polskiego w końcu czerwca 2024 r. Wynik egzaminu decyduje o ostatecznym zakwalifikowaniu kandydata na stypendium.
PREFERENCJE:
- Kandydaci aktywni w swoich środowiskach zawodowych i społecznych.
- Kandydaci legitymujący się znaczącymi osiągnięciami zawodowymi.
- Kandydaci, którzy dotąd nie studiowali w Polsce.
REKRUTACJA:
Wybór około 40 najlepszych kandydatów nastąpi w trzyetapowym procesie selekcji:
- I etap – ocena formalna wniosków
- II etap – ocena merytoryczna wniosków przez ekspertów z danych dziedzin
- III etap – rozmowy kwalifikacyjne (planowane w terminie 5- 24.04.2024).
Osoby zaproszone do III etapu zostaną powiadomione o tym pocztą elektroniczną do 26 marca 2024 r. Informacja o ostatecznych rezultatach konkursu zostanie wysyłana e-mailem w maju 2024 r. Kandydaci, którzy zostaną wybrani do udziału w Programie pod warunkiem poprawy znajomości języka polskiego, będą mieli możliwość zdania egzaminu językowego organizowanego w końcu czerwca 2024 r.
WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Formularz zgłoszeniowy wypełniony on-line:
- ankieta danych personalnych,
- uzasadnienie chęci wzięcia udziału w Programie; projekt pobytu zawierający zarys pracy, która miałaby powstać w wyniku stypendium oraz propozycje dotyczące realizacji stypendium i plany wykorzystania zdobytej w Polsce wiedzy (4000-6000 znaków ze spacjami).
2. Dwa listy referencyjne wykazujące dotychczasowe osiągnięcia i kwalifikacje kandydata oraz nadzieje wiązane z dalszym jego rozwojem i pracą na polu zawodowym lub/i społecznym (w języku polskim lub angielskim). Autorami listów rekomendacyjnych nie mogą być członkowie rodziny kandydata ani współmałżonkowie/partnerzy życiowi.
3. Kopia dyplomu ukończenia studiów (ewentualnie kopia dyplomu kandydata nauk).
PROCEDURA ZGŁOSZEŃ KANDYDATÓW: Szczegółowy opis Programu oraz instrukcję wypełniania formularzy zgłoszeniowych można uzyskać bezpośrednio ze strony: www.kirkland.edu.pl lub poprzez korespondencję elektroniczną z pracownikami Programu.
Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić w trybie on-line i dołączyć do niego następujące załączniki w PDF: 2 listy referencyjne oraz kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych.
TERMINY ZGŁOSZEŃ KANDYDATÓW:
Termin zgłoszeń na Stypendia im. L. Kirklanda 2024/2025 upływa: 1 marca 2024 r.
Zgłoszenia nadesłane po upływie podanego powyżej terminu nie będą rozpatrywane.
PATRONEM PROGRAMU jest Lane Kirkland (1922-1999) wieloletni przywódca amerykańskich związków zawodowych (AFL-CIO), członek Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości; jeden z inicjatorów powołania Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W latach 80-tych XX w. swoim zaangażowaniem i autorytetem wspierał polską „Solidarność”. Rozumiał i popierał również aspiracje wolnościowe i demokratyczne innych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Otrzymał najwyższe odznaczenia, m.in. amerykański „Medal Wolności” oraz polski „Order Orła Białego”. W 2022 r. przyznano mu pośmiertnie „Medal Wdzięczności” w podziękowaniu za jego wsparcie dla polskiego ruchu „Solidarność”.
KONTAKT:
Fundacja Liderzy Przemian
www.leadersofchange.pl
Program Kirklanda
al. Jerozolimskie 133 lok. 56, 02-304 Warszawa
E-mail: kirkland@kirkland.edu.pl
POLSKO-AMERYKAŃSKA FUNDACJA WOLNOŚCI (PAFW) – Fundator Programu
Fundacja rozpoczęła działalność programową w 2000 roku z podwójną intencją: umacniania rezultatów przemian rozpoczętych w Polsce w 1989 roku oraz dzielenia się polskim doświadczeniem w transformacji z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej.
Na terenie Polski swój cel Fundacja realizuje głównie poprzez programy służące wyrównywaniu szans edukacyjnych oraz poprawie jakości oświaty, a także wspieraniu aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym, zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miastach.
W latach 2000-2023 Fundacja przeznaczyła na swoją działalność ponad 254 miliony dolarów. Ich źródłem były przychody funduszu wieczystego, który powstał z kapitału przekazanego Fundacji przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. W sumie Fundusz Przedsiębiorczości, założyciel Fundacji, przekazał jej 255 milionów dolarów.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda jest długofalowym przedsięwzięciem PAFW, powołanym do życia w 2000 roku, od 2016 roku administrowanym przez Fundację Liderzy Przemian. Dodatkowe informacje o PAFW i jej programach można uzyskać w Internecie: www.pafw.pl
FUNDACJA LIDERZY PRZEMIAN (FLP) – Administrator Programu
Fundacja Liderzy Przemian została powołana w lutym 2016 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Głównymi zadaniami Fundacji jest administrowanie wieloletnimi programami finansowanymi przez PAFW: Programem Stypendialnym im. Lane’a Kirklanda i Programem Study Tours to Poland.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda oraz program Study Tours to Poland przeszły do nowej Fundacji w 2016 r. wraz z tworzącymi je od lat doświadczonymi zespołami. Połączenie programów o podobnym profilu i włączenie w ich współtworzenie nowych osób daje możliwość poszerzania i wzbogacania naszych działań. Budujemy szeroką ofertę skierowaną do chcących czerpać z polskiego doświadczenia aktywnych ludzi z Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. We współpracy z placówkami naukowymi i instytucjami sektora publicznego i pozarządowego budujemy coraz szerszą ofertę staży i pobytów naukowych w Polsce.
Tworzymy środowisko ludzi, którzy wierzą w sens zmian. Dodatkowe informacje o Fundacji można uzyskać w Internecie: www.leadersofchange.pl