Uroczystość upamiętniająca 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Canberze
14.05.2024
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się 8 maja w Ambasadzie RP. Wśród uczestników obecni byli m.in. przedstawiciele Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu Australii, na czele z szefem Protokołu Dyplomatycznego Arthurem Spyrou, przedstawiciele władz Australijskiego Terytorium Stołecznego na czele z Ministrem ds. Wielokulturowości Mickiem Gentlemanem oraz reprezentanci innych urzędów federalnych, australijskich uczelni wyższych i ośrodków badawczych, członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele biznesu i Polonii australijskiej oraz przyjaciele Polski.
Wydarzenie zainaugurowało odegranie hymnów państwowych Polski i Australii przez orkiestrę Królewskiej Akademii Wojskowej Duntroon z Canberry oraz symboliczne wzniesienie toastów za oba kraje i ich obywateli przez ambasadora Macieja Chmielińskiego oraz szefa australijskiego Protokołu Dyplomatycznego Arthura Spyrou. W ramach obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiego odegrany został również oficjalny hymn Unii Europejskiej – „Oda do Radości”. W okolicznościowym przemówieniu Ambasador Chmieliński rozpoczął od historii Polsko-Litewskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, podkreślając znaczenie i nowoczesność przyjętej w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W dalszej części odniósł się do tegorocznych rocznic związanych z 20-leciem akcesji Polski w Unii Europejskiej oraz 25-leciem członkostwa naszego kraju w NATO. W wystąpieniu znalazły się także odniesienia do wsparcia udzielanego przez Polskę broniącej się Ukrainie, naszych wysiłków na rzecz zwiększenia zdolności obronnych oraz do polsko-australijskiej współpracy i licznych związków między oboma krajami. Oficjalną część uroczystości zakończyło przemówienie J.E. Gabriele Visentina, Ambasadora Unii Europejskiej w Australii, który odniósł się do historii polskiej integracji z UE oraz znaczenia i roli jaką Polską odgrywa w strukturach europejskich, również w odniesieniu do wsparcia przekazywanego przez Europę Ukrainie.
W trakcie uroczystości przypomniana została sylwetka profesora Jerzego Zubrzyckiego (1920-2009), socjologa, wykładowcy na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, który, jako doradca rządów premierów Edwarda Gough Whitlama (1972-1975), Malcolma Frasera (1975-83) i Johna Howarda (1996-2007), nazywany jest ojcem australijskiej wielokulturowości. Uczestnicy przyjęcia mogli także zapoznać się z pracami autorstwa polsko-australijskiego malarza Ralpha Podolskiego. Urodzony w 1927 roku w Lublinie jako Rafał Podolski, w wieku 15 lat, w trakcie II wojny światowej, wstąpił do polskiego podziemia. Następnie w latach 1944-45 był internowany w siedmiu niemieckich obozach pracy i koncentracyjnych, by w 1951 r. wyemigrować do Australii, gdzie osiadł na stałe. Kolejnym elementem, podkreślającym rozwój współpracy biznesowej między Polską i Australią było stoisko australijskiej firmy AICraft, oferującej systemy przetwarzania danych, która realizuje wspólny projekt w sektorze kosmicznym z polskim producentem zaawansowanych urządzeń optycznych – spółką Scanway.