W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polonia w Australii

        Według ostatniego australijskiego spisu powszechnego z 2021 r. w Australii mieszka blisko 210 tys. osób pochodzenia polskiego. Spis wykazał także, że Australii mieszka ponad 45,8 tys. osób urodzonych w Polsce, a językiem polskim w domu posługuje się ponad 45 tys. osób.

         Biorąc pod uwagę kryterium pochodzenia, według danych ze spisu z 2021 r. Polonia jest najliczniejsza w stanie Wiktoria (62,5 tys. osób), na drugim miejscu jest Nowa Południowa Walia (59,7 tys.), potem Queensland (32,8 tys.), Australia Zachodnia (23,5 tys.), Australia Południowa (20,3 tys.), Australijskie Terytorium Stołeczne (5 tys.), Tasmania (4,1 tys.) i Terytorium Północne (983 osoby). Również w Wiktorii oraz Nowej Południowej Walii najwięcej jest osób urodzonych w Polsce i używających w domu języka polskiego.

          Początki polskiej imigracji do Australii sięgają XIX w., jednakże do końca II wojny światowej nie była ona zbyt liczna (w 1947 r. mieszkało tu ok. 6,5 tys. osób urodzonych w Polsce). Według danych australijskich, najważniejsze okresy polskiej imigracji to lata: 1947-54 (ponad 50 tys. osób), 1957-66 (prawie 15 tys. osób) i 1980-91 (ponad 25 tys. osób). Wśród członków Polonii australijskiej urodzonych w Polsce można więc umownie wyróżnić zwłaszcza grupy emigracji powojennej z końca lat 40. i początku lat 50. XX wieku oraz emigracji „solidarnościowej” z lat 80 XX wieku.

          Obecnie obserwuje się pewien napływ do Australii młodych Polaków, którzy podejmują tutaj studia albo przyjeżdżają na kontrakty do pracy, część z nich z zamiarem osiedlenia się na stałe. Są też przypadki osób przesiedlających się z Wlk. Brytanii, Irlandii oraz USA.

          Polonia australijska jest dobrze zorganizowana i może bez przeszkód rozwijać swoją działalność oświatową, kulturalną i opiekuńczą dzięki oficjalnej polityce wielokulturowości, akceptującej i wspierającej działania poszczególnych grup etnicznych zamieszkałych w Australii. Istnieje tu znaczna liczba organizacji polonijnych, częściowo zrzeszonych w Radzie Naczelnej Polonii Australijskiej, a częściowo funkcjonujących poza nią. Polska obecność w Australii obejmuje domy i kluby polskie, szkoły, festiwale kultury, zespoły folklorystyczne, teatry, harcerstwo, kluby sportowe, stowarzyszenia kombatantów, kluby seniora, organizacje opieki społecznej, ośrodki religijne, itd. Obecne są również polskie czasopisma, stacje radiowe i portale internetowe. Poniżej przedstawiamy kompleksową bazę danych wszystkich tych organizacji i instytucji.

 

 

{"register":{"columns":[]}}