W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny polski projekt pomocowy w Papui-Nowej Gwinei

29.01.2020

Dzięki środkom z programu „polska pomoc” oraz wsparciu polskich misjonarzy, mieszkańcy Muli mają ułatwiony dostęp do wody.

Plac budowy

Projekt instalacji systemu naziemnego sześciu zbiorników wodnych dla ośrodka edukacyjnego Katolickiej Parafii Kewabi w Muli – w górskiej prowincji Papui-Nowej Gwinei Southern Highlands – został zrealizowany z funduszy polskiej pomocy rozwojowej na 2019 r.

Projekt koordynował proboszcz Katolickiej Parafii Kewabi Ks. Damian Szumski MSF. W instalację zbiorników aktywnie włączyli się też mieszkańcy Muli. Zbiorniki będą służyć nie tylko dzieciom i młodzieży uczęszczającym na zajęcia w ośrodku, ale także całej lokalnej społeczności, która bierze udział w życiu religijnym i społecznym parafii.

W realizacji polskich projektów rozwojowych w Papui-Nowej Gwinei kluczową rolę odgrywa obecność ok. 65 polskich misjonarzy i sióstr zakonnych, którzy pełniąc posługę duszpasterską zaangażowani są również w wielu innych sferach życia lokalnych grup społecznych – zarówno w miastach, jak i w dżungli w głębi kraju. Budują kaplice i kościoły, przedszkola, szkoły, szpitale, centra opieki nad osobami starszymi, sierocińce dla dzieci, a także pomagają w budowie lokalnej infrastruktury.

Instalacja zbiorników wodnych jest kolejnym polskim projektem rozwojowym dla papuaskiej ludności. Ambasada RP w Canberze od kilku lat realizuje, we współpracy z Konsulem Honorowym RP w Papui-Nowej Gwinei Ojcem Janem Czubą oraz polskimi misjonarzami, projekty pomocowe w tym kraju.

Działalność polskich misjonarzy w Papui-Nowej Gwinei została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Polscy misjonarze” w reżyserii Simona Targeta z 2019 r., którego pokazy odbyły się dotąd m.in. w Canberze, Sydney, Melbourne, Chicago, Warszawie, Krakowie i Kazimierzu Dolnym. Dokument pokazały też w sierpniu 2019 r. australijska telewizja ABC, a w grudniu 2019 r. Telewizja Polska.

Zdjęcia: Ks. Damian Szumski / Agata Utnicka

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}