Polska pomoc dla Papui-Nowej Gwinei w 2023 roku
31.12.2023
Dzięki środkom z programu „Polska pomoc” wspólnie z polskimi misjonarzami, w 2023 roku zrealizowaliśmy sześć projektów rozwojowych w Papui Nowej Gwinei. Na rok 2023 przypadała 45. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Papuą Nową Gwineą.
Montaż systemu energii solarnej dla warsztatu stolarskiego w parafii św. Józefa w Ambunti, prowincja East Sepik
Warsztat daje szansę lokalnej młodzieży na zdobycie wykształcenia zawodowego, praktyk w wyuczonej profesji, a przez to na ich aktywizację zawodową.
Piekarnia hostii w Arawa, Region Autonomiczny Bougainville
Projekt koncentruje się na wzmocnieniu pozycji kobiet skupionych wokół wspólnoty parafialnej w Arawa, oferując im miejsce pracy i idące za tym stałe źródła dochodu.
Rozbudowa Centrum Pastoralnego w Kefamo, prowincja Eastern Highlands
Centrum Pastoralne w Kefamo posiada w swojej ofercie szeroką gamę programów z zakresu kształcenia zawodowego dla nauczycieli, personelu medycznego, lokalnych liderów, a także kursów pomocy dla rodzin, kobiet bezrobotnych, czy osób zakażonych wirusem HIV.
Instalacja zbiorników wodnych dla Katolickiej Rolniczej Technicznej Szkoły Średniej w Poinini, Kimbe, prowincja West New Britain
Dzięki budowie infrastruktury do gromadzenia i uzdatniania wody deszczowej ok. tysiąca osób: uczniów, nauczycieli i ich rodzin zamieszkałych na terenie szkoły, zyskało dostęp do czystej wody.
Szwalnia przy Parafii Św. Klary w Ialibu, prowincja Southern Highlands
Funkcjonowanie szwalni przy Parafii Św. Klary w Ialibu stwarza zamieszkałym w tym rejonie kobietom możliwość zdobycia nowych umiejętności oraz środków na utrzymanie rodziny przez szycie ubrań i ich sprzedaż na popularnych w tym rejonie lokalnych targowiskach.
Sprzęt radiowo-telewizyjny do produkcji filmów dokumentalnych i edukacyjnych, Port Moresby
Na co dzień polscy misjonarze współpracują z licznymi lokalnymi mediami w Papui-Nowej Gwinei, w tym z ogólnokrajowym nadawcą NBC PNG. Zakupiony w ramach realizacji projektu sprzęt posłuży do produkcji filmów dokumentalnych i edukacyjnych, a także uatrakcyjni ofertę szkoleniową dla nowego pokolenia dziennikarzy.
Ambasada RP w Canberze pragnie podziękować polskim misjonarzom pełniącym posługę w Papui-Nowej Gwinei, w tym ks. Grzegorzowi Kasprzyckiemu z parafii w Ambunti, ks. Piotrowi Michalskiemu z katolickiej diecezji Bougainville, Arawa, bp. Walentynowi Gryk z katolickiej diecezji Goroka, Kefamo, ks. Jackowi Kędziorowi, Kapelanowi Katolickiego Technikum Rolniczego Poinini, Kimbe, Ks. Robertowi Ablewiczowi z parafii św. Klary w Ialibu, ks. Zdzisławowi Mlakowi z Port Moresby, za bardzo owocną współpracę przy realizacji tegorocznych projektów, a konsulowi honorowemu Ojcu Janowi Czubie za pomoc i wsparcie w koordynacji tych działań.
Jak podaje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, obecnie posługę w Papui-Nowej Gwinei pełni 65 polskich misjonarzy, kapłanów diecezjalnych, zakonników, sióstr zakonnych i osób świeckich. Obecność polskich misjonarzy w Papui Nowej Gwinei ma kluczowe znaczenie dla realizacji projektów rozwojowych, współfinansowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.