W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 października wystartował Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa - European Cyber Security Month (ECSM)

04.10.2021

Tegoroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa poświęcony jest dwóm tematom: „Bądź cyberbezpieczny w domu” oraz „Pierwsza pomoc przy cyberataku”.

Plakat Pażdziernik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Na grafice przedstawieni ludzie młodzi i starsi którzy używają różnych urządzeń - laptopa, tableta i smartphona.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM) to coroczna, ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. ECSM to warsztaty, konferencje i wiele innych inicjatyw, które mają na celu podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa. 

Począwszy od pierwszego wydarzenia, które odbyło się w 2012 r. ECSM gromadzi inicjatywy z całej Europy pod hasłem „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność”, aby zjednoczyć się przeciwko cyberzagrożeniom. Polska edycja ECSM, podobnie jak w poprzednich latach, jest koordynowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut Badawczy (NASK PIB).

Troska o bezpieczeństwo w sieci na pierwszym miejscu

W tym roku ESCM ponownie obejmie kwestie bezpieczeństwa związane z cyfryzacją codziennego życia, przyspieszoną przez pandemię COVID-19. Pod hasłem przewodnim „Pomyśl, zanim klikniesz” („Think Before U Click”) kampania poświęcona będzie dwóm tematom:

  • bezpieczeństwa w domu, który skoncentruje się na kwestii zapewniania bezpieczeństwa podczas robienia zakupów online, w tym transakcji finansowych, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów online oraz pracy lub nauki zdalnej. Promowane będą  dobre praktyki z obszaru cyberhigieny, które przyczynią się do poprawy naszego bezpieczeństwa w sieci. 
  • pierwszej pomocy, czyli co zrobić na wypadek  cyberincydentu. W tym obszarze eksperci będą dzielili się wiedzą zarówno na temat najczęstszych cyberzagrożeń, jak i sposobów reagowania, gdy staliśmy się ofiarą cyberprzestępcy, np. przy zakupach online lub przejęte zostały nasze dane do logowania w bankowości elektronicznej lub mediach społecznościowych. 

Zaangażuj się już dziś!

W ECSM zaangażować się można na różne sposoby. Pierwszy - to uczestniczenie w wydarzeniach. Wszystkie wydarzenia są otwarte dla każdego. A jest w czym wybierać! Konferencje, spotkania, webinaria i warsztaty i wiele innych ciekawych inicjatyw w formule online. Obserwuj media społecznościowe ECSM, aby dołączyć do wydarzeń: 

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa na Facebooku
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa na Twitterze

Drugi sposób  - to zorganizowanie własnego wydarzenia. Może to być wykład o najczęstszych cyberzagrożeniach, warsztaty jak reagować na incydent cyberbezpieczeństwa, czy webinar na temat podstawowych zasad cyberhigieny. Wszystkie inicjatywy są cenne!

Inicjatywy można zgłaszać przez formularz dostępny na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/

Wszystkie zarejestrowane inicjatywy będą promowane na stronie bezpiecznymiesic.pl oraz europejskiej stronie ECSM https://cybersecuritymonth.eu/ .

{"register":{"columns":[]}}