W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo twojego dziecka - Zapobieganie zagrożeniom

Najważniejsza jest rozmowa z dziećmi. Bądź świadom jak korzystają z sieci, uświadom je jakie zagrożenia na nie czyhają i co powinny zrobić, żeby się przed nimi obronić.

Kolorowe tabletki w szklanej filiżance

Bezpieczeństwo w domu

Dla dzieci to dom jest miejscem gdzie zaczyna się edukacja na temat bezpieczeństwa online. Im wcześniej zaczniesz rozmawiać ze swoimi dziećmi tym lepiej. Regularnie przeprowadzaj rozmowy ze swoimi najmłodszymi na temat bezpieczeństwa w sieci. Podaj przykłady złych zachowań. Jeśli nie wiesz co Twoje dzieci robią w Internecie to po prostu je o to zapytaj. Udawaj, że nie znasz się na najnowszych technologiach i poproś dziecko, aby Ci wytłumaczyło jak działają i jak ich używają. Dzieci uwielbiają odgrywać rolę nauczycieli i z chęcią Cię poinstruują. Na przykład, poproś, aby Ci pokazały jak działa Instagram, nauczyły Ciebie jego obsługi, założyły Ci konto, za pomocą którego możesz monitorować ich działania. Dzięki temu nie tylko nauczysz się czegoś nowego, ale ułatwisz im komunikację z Tobą. Ustal, że korzystanie z Internetu odbywa się tylko w często uczęszczanych miejscach domu czy mieszkania i wyznacz godziny korzystania z sieci. Przez to, że ktoś będzie często przechodził obok używanego komputera, dzieci mogą nie chcieć angażować się w niebezpieczne zachowania. Rozważ także stworzenie specjalnej centralnej stacji ładowania telefonów, gdzie wszystkie urządzenia są ładowane w nocy.

Bezpieczeństwo poza domem

Podczas pobytu poza domem dzieci są bardziej narażone na ryzyko. Niech zrozumieją, że zasady nie istnieją tylko w domu, ale są niezależne od tego gdzie i z kim się komunikujesz. Powiedz o swoich zasadach także osobie, pod opieką której pozostawiasz dziecko. Jeśli Twoje dzieci używają telefonów komórkowych sprawdź, czy użycie danych mobilnych nie zwiększa się podczas ich nieobecności w domu. Nie będziesz w stanie powstrzymać wszelkich niebezpieczeństw, ale być może Twoje słowa pozostaną w pamięci dzieci, kiedy będą chciały skorzystać z internetu mobilnego.

Bezpieczeństwo w grupie

Nie powinieneś sam próbować pilnować swojego dziecka. Do pomocy zaangażuj innych rodziców, opiekunów, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół. Niech zwracają uwagę na niebezpiecznej zachowania Twojego dziecka. Zachęcaj swoich najbliższych i otoczenie, aby zwracali uwagę na to, co dzieci robią w Internecie i odpowiednio reagowali na zauważone problemy.

Edukacja

Jeśli jednak dziecko popełni błąd, wykorzystaj to jako okazję, żeby je czegoś nauczyć, a nie tylko ukarać. Za każdym razem wytłumacz dlaczego to co zrobiły jest złe i przypomnij, że starasz się je uchronić przed niebezpieczeństwami, których jeszcze nie rozumieją. Poinformuj je, że zawsze mogą do Ciebie przyjść, jeśli tylko poczują się niekomfortowo. Możesz poprosić nawet o wykonanie zrzutu ekranu takiej sytuacji, aby móc lepiej ocenić co się stało. Upewnij się, że czują się komfortowo w rozmowie z Tobą, nawet jeśli zrobiły coś nieodpowiedniego. Utrzymywanie otwartej i stałej komunikacji ze swoim dzieckiem jest najlepszym zabezpieczeniem przed cyberzagrożeniami.

Materiały

Kampania "Nie zagub dziecka w sieci."
{"register":{"columns":[]}}