W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych. Jak uniknąć włamania na konto?

01.04.2022

W związku z coraz większą liczbą włamań na prywatne konta m.in. użytkowników Facebooka, podpowiadamy jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo cyfrowe.

W tle zdjęcie hakera - człowiek w kapturze. Na pierwszym planie obrazki ludzi z ikonkami portali społecznościowyc - facebook, instagram, twitter

Prywatne konto na Facebooku to miejsce szczególne – zawiera wiele informacji o użytkowniku, zdjęcia, wspomnienia, czasem inne szczegóły życia, służy też do komunikacji z rodziną i znajomymi. Facebook to prawdziwa skarbnica wiedzy na nasz temat. Nic dziwnego, że wiele osób zajmuje się kradzieżą tożsamości w mediach społecznościowych. Konsekwencje włamania na konto społecznościowe są bardzo dotkliwe – są to m.in. wyciek danych wrażliwych, uzyskanie dostępu obcej osoby do prywatnych wiadomości, potencjalne szkody dla reputacji, jakie mogłyby powstać np. po publikacji postów przez cyberprzestępcę lub wysłaniu wiadomości do znajomych. 

Jak poznać, że ktoś włamał się na Twoje konto na Facebooku? Zaniepokoić nas powinny następujące sytuacje: 

  • adres e-mail lub hasło zostały zmienione;
  • zmienione zostały podstawowe dane, np. nasze imię, nazwisko, data urodzenia;
  • z konta zostały wysłane zaproszenia do osób, których nie znamy;
  • opublikowano posty lub wysłano wiadomości, których nie jesteśmy autorami. 

Ryzyko włamania na konto Facebookowe można w łatwy sposób ograniczyć!

Dotychczas logowałeś się wyłącznie za pomocą loginu i hasła? To błąd! O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór uwierzytelniania dwuskładnikowego. Dzięki temu rozwiązaniu nawet jeśli atakujący pozyska Twoje hasło, to nie będzie w stanie przejąć Twojego konta, bez "drugiego składnika", którym jest np. kod wysłany wiadomością sms na Twój numer telefonu.

Sprawdź: jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku

Pamiętaj również o konieczności stosowania silnego hasła – i to nie tylko do konta w mediach społecznościowych, ale także do wszystkich innych kont do jakich logujemy się do usług online! (Ważne: nie używaj tego samego hasła do różnych kont).
Dowiedz się więcej jak stworzyć bezpieczne hasło?

Co zrobić aby być jeszcze bardziej (cyber)bezpiecznym korzystając z mediów społecznościowych? 

Kilka wskazówek:

  • Zadbaj o ustawienia prywatności – co jakiś czas weryfikuj, kto może oglądać Twoje zdjęcia, relacje i posty. Nie wszystko chcesz pokazywać wszystkim, prawda?
  • Nie przyjmuj zaproszeń od nieznajomych – na Twojej liście kontaktów powinny być wyłącznie osoby, które faktycznie znasz.
  • Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniach, na których korzystasz z mediów społecznościowych. Pamiętaj, by regularnie go aktualizować!
  • Uważaj na podejrzane linki – nie klikaj bezrefleksyjnie we wszystkie linki, które przesyłają Ci znajomi, oraz nie przesyłaj dalej takich wiadomości. 
  • Dbaj o prywatność swoją i innych – rozważnie wybieraj zdjęcia i inne materiały, które publikujesz w mediach społecznościowych, zwłaszcza te, na których np. oznaczasz swoich znajomych.

Uwaga!

Nie zapominaj również o wylogowaniu się, za każdym razem gdy korzystasz z mediów społecznościowych na publicznym komputerze – na przykład w pracy, czy na uczelni.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku: Jak chronić się przed cyberatakami?

{"register":{"columns":[]}}