W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczni w mediach społecznościowych – poradnik

W poradniku znajdują się wskazówki jak unikać włamań na konta w mediach społecznościowych oraz inne porady dotyczące cyberbezpieczeństwa. (Styczeń 2021 r.)

kobieta ze smartphonem

Jak podaje CBOS w raporcie z badania „Korzystanie z internetu” - siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy. 

Chroń dane

- Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jakie to zasady? Przeczytajcie nasz poradnik „Jak chronić się przed cyberatakami?”. Przygotowaliśmy go z myślą o wszystkich użytkownikach internetu.

Czy wiecie, czym jest cyfrowy ślad i jak działa phishing? Jeśli nie – nasz poradnik jest właśnie dla Was. Dowiecie się z niego także m.in. - jak dbać o bezpieczeństwo haseł, czym jest podwójna weryfikacja i jak ją stosować, ale też jak bezpiecznie korzystać z internetowych komunikatorów oraz mediów społecznościowych. I to na nich chcemy się dzisiaj skupić.

- Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o nasze prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców – mówi minister Marek Zagórski. – Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione – dodaje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Złote zasady

O czym, więc warto pamiętać? Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa w mediach społecznościowych:

1.    Utwórz silne hasło
Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne. W naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak takie hasło utworzyć.

2.    Ogranicz dostęp do konta
Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych. To nic trudnego. 

3.    Tylko prawdziwi znajomi!
Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

4.    Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych
Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

5.    Dbaj o prywatność
Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je!

6.    Używaj programu antywirusowego 
Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych – poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Przeczytaj i stosuj

Obawiasz się, że zabezpieczenia Twojego konta w mediach społecznościowych zostały złamane? A może podejrzewasz, że Twoje konto zostało zaatakowane i nie wiesz, co zrobić? W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, które przydadzą się w obu tych sytuacjach. Koniecznie je przeczytaj i – co najważniejsze – stosuj!

Materiały

Poradnik jak chronić się przed cyberatakami (styczeń 2021 r.)
Jak​_chronić​_się​_przed​_cyberatakami​_poradnik​_(styczeń​_2021​_r).pdf 2.24MB
{"register":{"columns":[]}}