W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Ministerstwa Cyfryzacji w ćwiczeniu Cyber Europe 2024

21.06.2024

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) po raz siódmy zorganizowała ćwiczenia w celu przetestowania reakcji na cyberzagrożenia w sektorze energetycznym w UE.

Certyfikat CE2024

CYBER EUROPE 2024

Cyber Europe to ćwiczenia organizowane przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Ich celem jest testowanie procedur zarządzania kryzysowego w obliczu międzynarodowego kryzysu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniach biorą udział zespoły CSIRT poziomu krajowego (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), agencje zarządzania kryzysowego, podmioty infrastruktury krytycznej oraz podmioty mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania społeczno-gospodarczego krajów Unii Europejskiej (UE). Każda edycja dotyczy innego sektora gospodarki, w tym roku obejmowała podmioty sektora energetycznego. 

Ćwiczenia mają formułę tzw. ćwiczeń sztabowych (ang. table top exercises). Ćwiczenia table top to symulacja, w której testowane są scenariusze różnych sytuacji kryzysowych. Dzięki temu możliwe jest jasne określenie ról i obowiązków, gdy wystąpi rzeczywisty kryzys. 

ENISA zorganizowała już sześć ogólnoeuropejskich ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w latach 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 i 2022. Odbywają się one zazwyczaj co dwa lata, ale edycja 2020 została odwołana ze względu na pandemię COVID-19.

Cyber Europe 2024 - testowanie odporności europejskiego sektora energetycznego 

Tegoroczne ćwiczenia odbyły się w dniach 19-20 czerwca. Przedmiotem ćwiczeń były cyberataki wymierzone w sektor energetyczny UE. Liczba cyberataków na infrastrukturę energetyczną i towarową rośnie od 2017 r., a w 2022 r. odnotowano rekordową liczbę ataków.

W ciągu ostatniej dekady cyberataki stały się głównym zagrożeniem dla m.in. sektora energetycznego, a hakerzy próbują wykraść dane i sparaliżować przepływ zasobów. Ponieważ infrastruktura energetyczna ma kluczowe znaczenie dla współczesnych gospodarek, firmy naftowe i gazowe są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. W obliczu tego rosnącego zagrożenia kluczowe znaczenie dla liderów branży energetycznej ma podjęcie działań w celu zabezpieczenia się przed ewoluującym krajobrazem ataków.

Ćwiczenia symulujące atak na infrastrukturę sektora energetycznego są zatem niezwykle istotne.

{"register":{"columns":[]}}