W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyberbezpieczna firma – mamy poradnik!

27.08.2021

Jednym z największych obecnie wyzwań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczne działanie w świecie cyfrowym to klucz do sukcesu każdego MŚP. Sprawdźcie, jak skutecznie dbać o bezpieczeństwo firmy w sieci.

okładka poradnika ENISA - napis 12 kroków dzięki którym zabezpieczysz swoją firmę

W Polsce działa ponad 2 miliony małych i średnich przedsiębiorstw, pracuje w nich niemal 7 milionów osób. Coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci. I te działające online, i te z innych branż, korzystające jednak w codziennej pracy z nowych technologii, powinny pamiętać o cyberbezpieczeństwie. 

Bezpieczna firma

- Niemal każda firma narażona jest na ataki cyberprzestępców, włamania do systemu czy próby wyłudzenia danych klientów. Są to zagrożenia jak najbardziej realne. Dlatego warto stosować podstawowe zasady cyberhigieny i zalecenia, których wdrożenie poprawi poziom cybebezpieczeństwa przedsiębiorstwa – mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Mamy takie zalecenia. Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała je w poradniku, który powstał na bazie raportu Cyberbezpieczeństwo dla MŚP.
ENISA podzieliła zalecenia na trzy kategorie:

  1. Ludzie - to oni odgrywają kluczową rolę. Dlatego tak ważne są szkolenia z cyberbezpieczeństwa, a także z zakresu dzielenia się z partnerami biznesowymi poufnymi informacjami czy wrażliwymi danymi.
  2. Procesy - każda firma powinna wdrożyć odpowiednie procedury obejmujące m.in.: regularne audyty, reagowanie na incydenty, politykę dotyczącą tworzenia bezpiecznych haseł, aktualizację oprogramowania i ochronę danych.
  3. Aspekty techniczne - aktualne programy antywirusowe, szyfrowanie i monitorowanie bezpieczeństwa to podstawy funkcjonowania online.  Należy również zadbać o regularne tworzenie kopii zapasowych.
     

12 kroków do cyberbezpieczeństwa

W poradniku ENISA znajdziecie 12 kroków – wskazówek – jak zadbać o bezpieczeństwo firmy w sieci. Warto je znać i wdrażać w codziennym działaniu firmy.

Oto one:

  1. Buduj kulturę cyberbezpeczeństwa
  2. Zadbaj o odpowiednie szkolenia
  3. Zadbaj o bezpieczeństwo podmiotów zewnętrznych
  4. Opracuj plan reagowania na incydenty
  5. Zabezpiecz dostęp do systemów
  6. Zabezpiecz urządzenia
  7. Zabezpiecz swoją sieć
  8. Zwiększ bezpieczeństwo fizyczne
  9. Zadbaj o kopie zapasowe
  10. Korzystaj z chmury
  11. Zabezpiecz strony internetowe
  12. Szukaj informacji, rozpowszechniaj wiedzę

Poradnik możesz pobrać poniżej.

Badania nad cyberbezpieczeństwem

Poradnik powstał jako odpowiedź na raport z badań nad cyberbezpieczeństwem, jakie Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przeprowadziła wśród małych i średnich firm. Czego dowiedzieliśmy się z raportu? 

Aż 85% ankietowanych MŚP zgadza się, że zagrożenia cyberbezpieczeństwa mogą mieć negatywny wpływ na ich firmy, a 57% twierdzi, że na ich skutek mogą zniknąć z rynku. Spośród prawie 250 przebadanych MŚP - 36% zgłosiło, że doświadczyło incydentu cyberbezpieczeństwa w ciągu ostatnich 5 lat. 

Według raportu do największych wyzwań, jakie stoją przed sektorem małych i średnich przedsiębiorstw należą:

  • niska świadomość cyberzagrożeń,
  • nieodpowiednia ochrona wrażliwych i mających kluczowe znaczenie dla firmy informacji,
  • brak budżetu na wdrażanie środków cyberbezpieczeństwa,
  • brak dostępu do fachowej wiedzy i personelu, 
  • brak odpowiednich wytycznych dostosowanych do sektora MŚP,
  • przejście na tryb pracy zdalnej, 
  • niskie wsparcie dla kadry zarządzającej. 

Pamiętaj! Dbaj o cyberbezpieczeństwo swojej firmy! Więcej porad dot. cyberbezpieczeństwa znajdziesz m.in. w naszej bazie wiedzy na portalu GOV.pl.

Materiały

Przewodnik po cyberbezpieczeństwie​_dla​_MŚP
Przewodnik​_po​_cyberbezpieczeństwie​_dla​_MŚP.pdf 1.31MB
{"register":{"columns":[]}}