W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

(Cyber)bezpieczna Wielkanoc

15.04.2022

Nie zapominaj o bezpieczeństwie również podczas świąt!

Na drewnianym niebieskim stole dłoń na klawiaturze komputera po prawej stronie ręka trzymająca kubek z kawą u góry ozdoby wielkanocne w niebieskich barwach

Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami, bądźmy (cyber)ostrożni i uważni. Niestety, cyberprzestępcy nie odpoczywają w święta, dlatego zalecamy stosowanie kilku podstawowych zasad, które znacząco zwiększą nasze bezpieczeństwo w internecie:

  1. Pomyśl zanim klikniesz! Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj podejrzanych załączników. Zwracaj uwagę na literówki w adresie URL, zamienioną kolejność liter lub kombinację liter wyglądającą jak inna litera np. "r" + "n" wyświetlone obok siebie wyglądają jak "m". W razie jakichkolwiek wątpliwości powstrzymaj się od kliknięcia!  Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Czym jest PHISING i jak nie dać się nabrać na podejrzane wiadomości e-mail oraz SMS-y?
  2. Stosuj silne i różne hasła. Hasła muszą być silne i unikalne (małe i wielkie litery, znaki specjalne, cyfry i długość powyżej 8 znaków) – i najważniejsze: jedno hasło równa się jedno konto. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak utworzyć bezpieczne hasło?
  3. Jeżeli tylko jest taka możliwość, włącz także weryfikację dwuetapową (2FA), w ten sposób nawet w przypadku przejęcia hasła, aby się zalogować konieczne jeszcze będzie potwierdzenie operacji w dodatkowy sposób, jak  wpisanie otrzymanego kodu poprzez sms lub e-mail. Dowiedz się więcej o 2FA z artykułu: Dwa składniki, czyli przepis na cyberbezpieczeństwo
  4. Zachowaj ostrożność podczas zakupów online, nie daj się złapać na „niepowtarzalne” oferty. Podstawowa rada brzmi: kupując w internecie, nie spiesz się. Pośpiech to naprawdę zły doradca. Przede wszystkim weryfikuj od kogo kupujesz konkretny produkt. Sprawdź adres rejestracji sklepu, siedzibę, czy sklep ma rekomendacje innych kupujących i jakie ma opinie. Zapoznaj się z naszym artykułem: Zakupy online: jak nie dać się oszukać

Wielkanoc offline

Pamiętajmy, że czas spędzony w sieci nigdy nie zastąpi rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Zachęcamy zatem do odłożenia smartfonów, tabletów, czy komputerów podczas świąt. No i dajmy odpocząć również cyberprzestępcom :) 

Życzymy Wszystkim pogodnych, radosnych i oczywiście (cyber)bezpiecznych świąt.

{"register":{"columns":[]}}