#CyberbezpiecznySamorząd – o tym trzeba pamiętać
23.02.2021
Celem ataków cyberprzestępców może być każdy. Coraz częściej są nimi także samorządy. Przypominamy, jakie obowiązki na włodarzy nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
- Większy nacisk na procedury związane z cyberbezpieczeństwem w organizacji to w dzisiejszych czasach konieczność. Cyberataki mogą sparaliżować pracę urzędu. Warto zrobić wszystko, by temu zapobiegać – apeluje minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Cyberobowiązki
W poniedziałek przekazał i przypomniał samorządom rekomendacje wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Chodzi m.in. o zgłaszanie - w przypadku zaistnienia skutecznego cyberataku - osób do kontaktu z właściwym CSIRT, czyli Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.
Jakie obowiązki na podmioty publiczne nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?
- Zgłoszenie osób do kontaktu z właściwym zespołem CSIRT poziomu krajowego.
- Zgłaszanie incydentu - najpóźniej w terminie do 24 godzin od jego wykrycia - do właściwego zespołu CSIRT.
- Zapewnienie obsługi incydentu.
Gdzie samorządy powinny zgłaszać incydenty?
Właściwym zespołem CSIRT dla jednostek samorządu terytorialnego jest zespół CSIRT NASK, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, instytucję podległą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W jaki sposób wyznaczyć osobę do kontaktu do właściwego CSIRT?
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa rekomenduje, aby osoby wyznaczone do kontaktu z zespołami CSIRT, były:
- dyspozycyjne – tak, aby w przypadku wystąpienia sytuacji nietypowego funkcjonowania systemów informacyjnych, które może wynikać ze skutków prawdopodobnego cyberataku, podejrzenia incydentu lub zagrożenia - osoby te mogły sprawnie i szybko nawiązać kontakt z CSIRT i utrzymywać ten kontakt, zwłaszcza po godzinach pracy organizacji;
- decyzyjne – tak, aby w razie potrzeby mogły podejmować decyzje o przekazaniu/udostępnieniu informacji niezbędnych do obsługi incydentu oraz podejmować działania rekomendowane przez CSIRT poziomu krajowego oraz wydawać konkretne polecenia w organizacji lub utrzymywać kontakt z osobą decyzyjną;
- posiadały podstawowe informacje o systemach informacyjnych/usługach cyfrowych w danej organizacji – tak, aby miały łatwość komunikacji z CSIRT poziomu krajowego. Nie muszą to być osoby dysponujące głęboką wiedzą techniczną;
- miały silnie rozwiniętą sieć kontaktów wewnętrznych w organizacji.
WAŻNE! W przypadku większych jednostek samorządu terytorialnego - rekomendujemy, aby były to co najmniej dwie osoby zapewniające niezakłóconą komunikację w sytuacjach kryzysowych.
Jak zgłosić osoby do kontaktu?
To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę CSIRT NASK, wybrać kategorię podmiot publiczny i wypełnić formularz.
Po wypełnieniu formularza należy zapisać go w pliku .pdf, podpisać elektronicznie i także elektronicznie przekazać do CSIRT NASK.
Wygenerowany dokument można też wydrukować i po podpisaniu podpisem odręcznym, wysłać pocztą na adres korespondencyjny CSIRT NASK, ul. Kolska 12, 01-045 Warszawa.
Edukacja to podstawa
Pamiętaj! W przypadku wykrycia nietypowego zachowania systemu informacyjnego, wskazującego na możliwość wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, czy też groźnego cyberataku - najważniejsza jest szybkość reakcji!
Równie ważne jest niezwłoczne zgłoszenie tego incydentu do zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego – CSIRT – działającego na poziomie krajowym.
Niska świadomość zagrożeń związanych z cyberprzestępczością przekłada się na nieostrożność przy kontakcie z potencjalnym cyberprzestępcą.
Dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez ekspertów Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (we współpracy z zespołami CSIRT oraz partnerami technologicznymi Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie).
Można je znaleźć w Bazie wiedzy o cyberbezpieczeństwie na portalu GOV.pl.
Ponadto, z myślą o pracownikach podmiotów publicznych - w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd - przygotowaliśmy ofertę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Stale ją uzupełniamy. Sprawdźcie.