Cyber(nie)bezpieczeństwo na wakacjach – nie daj się oszukać!
23.06.2022
CSIRT KNF ostrzega - cyberprzestępcy podszywają się pod znane platformy oferujące zakwaterowanie, jak booking.com czy airnb.pl. Podpowiadamy jak chronić się przed wakacyjnymi cyberoszustwami.
Wszyscy cieszymy się z nadchodzących wakacji, zadbajmy jednak o to, aby zasłużony urlop nie zakończył się przykrą przygodą. Szukając w internecie idealnego miejsca na wypoczynek możemy natknąć się na fałszywe strony, które podszywają się pod znane platformy i serwisy zajmujące się turystyką.
Cyberprzestępcy nie jeżdżą na wakacje
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF, opublikował w mediach społecznościowych listę fałszywych stron podszywających się pod znane serwisy oferujące wynajem krótkoterminowy jak np. Booking.com i Airbnb.pl. Jeśli klikniemy z przygotowany przez oszustów link, zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę, która jest łudząco podobna do prawdziwej strony danego serwisu. Mechanizm działania cyberprzestępców jest taki sam jak przy innych oszustwach związanych z płatnościami online i bankowością elektroniczną. Przestępcy mogą wyciągnąć od nas pojedyncze wpłaty za nieistniejący wynajem lub wręcz otrzymać dostęp do naszego konta bankowego. Wówczas możemy zostać bez pieniędzy, a na miejscu nie będzie na nas czekał opłacony pokój.
Jak nie dać cię wakacyjnym cyberoszustom? Poniżej podajemy kilka wskazówek, które warto stosować!
- Nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj!
Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? To dlatego, że prawdopodobnie tak jest. Nie wierz w promocje i oferty, które są niewiarygodnie okazyjne i trwają tylko jeszcze przez godzinę. Najlepiej rezerwować wakacje przez renomowanego agenta / organizatora wycieczek, bezpośrednio w linii lotniczej lub w hotelu.
- Nie odbieraj podejrzanych e-maili
Nie klikaj w przesłane linki, sprawdzaj domeny i adresy, z których otrzymujesz e-maile. Przestępcy będą w nich odwoływać się do tego, co teraz znajduje się w centrum naszej uwagi – noclegi, hotele, tanie loty. Nie daj się nabrać na oferty limitowane, ostatnie miejsca, bilety za grosze.
- Nie ufaj dzwoniącym konsultantom
Nawet takim, którzy dzwonią z „Twojego banku”. Nie instaluj sugerowanych przez nich aplikacji na swoim smartfonie, zwracaj uwagę na stosowane socjotechniki – straszenie, przestrogi, pośpiech i przekonywanie za wszelką cenę. Jeśli nie masz pewności – odłóż słuchawkę i zadzwoń do banku z pytaniem, czy ktoś z oddziału kontaktował się z Tobą w ostatnim czasie.
- Nie loguj się do niezabezpieczonych sieci wifi
Sieci w domu czy pracy zazwyczaj są dobrze zabezpieczone. Jednak będąc w przestrzeni publicznej każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalnie niebezpieczną. Jeśli już musisz połączyć się przez publiczną sieć, nie wykonuj wtedy operacji na koncie bankowym lub takim, które zawiera wrażliwe dane.
A co jeśli padłeś ofiarą cyberoszustwa?
Jeśli podejrzewasz oszustwo internetowe zgłoś to do zespołu CSIRT NASK:
- na stronie: https://incydent.cert.pl
- e-mailem: cert@cert.pl
- sms-em: 799 448 084
Chcesz wiedzieć więcej?
W bazie wiedzy cyberbezpeczeństwa znajdują się artykuły omawiające najważniejsze zasady cyberhigieny – zapraszamy do lektury!