W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czwarte posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC)

26.10.2022

Posiedzenie odbyło się w dniach 19-20 października podczas Tygodnia Cyberbezpieczeństwa w Luxemburgu.

Zdjęcie grupowe Rada Zarządzająca Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC)

Podczas spotkania członkowie Rady omawiali kwestie związane z priorytetami 
i działalnością Centrum. Ocenili też postępy prac grup roboczych dotyczących społeczności cyberbezpieczeństwa, sieci krajowych ośrodków koordynacji oraz strategii dla działań Centrum. 
Miguel Gonzalez Sancho, pełniący rolę Tymczasowego Dyrektora Wykonawczego poinformował na jakim etapie znajduje się kwestia uruchomienia siedziby ECCC w Bukareszcie, w tym o trwających rekrutacjach. Ponadto, Kris Peeters, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawił wyniki badania na temat wyzwań inwestycyjnych stojących przed unijnymi przedsiębiorstwami typu start-up i scale-up zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. W badaniu przedstawiono potencjalne instrumenty finansowe do wykorzystania w odpowiedzi na wyzwania zidentyfikowane dla unijnych przedsiębiorstw zajmujących się cyberbezpieczeństwem, z wykorzystaniem funduszy z programów InvestEU i Cyfrowa Europa.

Europejskie Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa, wraz z siecią krajowych ośrodków koordynacji, podejmuje działania nakierowane na wzmocnienie europejskiego potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, doskonałości badawczej i konkurencyjności przemysłu. Centrum i sieć połączą zasoby UE, jej państw członkowskich, a także przemysłu, środowisk akademickich i innych zainteresowanych stron, aby poprawić i wzmocnić zdolności w zakresie technologii i cyberbezpieczeństwa przemysłowego, zwiększając otwartą autonomię strategiczną UE.

W tym celu Centrum będzie zarządzać częścią środków finansowych przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo w ramach programu Cyfrowa Europa i programu Horyzont Europa. Kolejne zaproszenie do składania wniosków w obszarze cyberbezpieczeństwa w ramach programu Cyfrowa Europa, z budżetem przekraczającym 176 mln EUR, zostanie otwarte 15 listopada. 

Rada Zarządzająca Centrum składa się z przedstawicieli państw członkowskich (27 członków), Komisji Europejskiej (2 członków) i Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa - ENISA (1 stały obserwator). W lutym ubiegłego roku Rada Zarządzająca wybrała Pascala Steichena z Luksemburga na Przewodniczącego i Katarzynę Prusak-Górniak z Polski na Wiceprzewodniczącą. 

W Polsce do pełnienia funkcji krajowego ośrodka koordynacji wyznaczono Wydział Krajowego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa KPRM (NCC-PL, email: ncc@mc.gov.pl).

{"register":{"columns":[]}}