W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dezinformacja? Pomoże Kodeks Dobrych Praktyk

21.04.2022

NASK-PIB opublikował Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki z fałszywymi informacjami, a także rekomendacje działań.

zdjęcie klawiatury komputera. Na klawiszach napisy dotyczące dezinformacji. Klawisz w środku jest koloru czerwonego z napisem czarnym Fake News

Im więcej publikowanych jest informacji w sieci, tym trudniej je zweryfikować. Z pomocą przychodzi opublikowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) Kodeks Dobrych Praktyk. Poradnik stworzony przez specjalistów ds. walki z dezinformacją  pomaga zrozumieć zachodzące w polskiej infosferze procesy dezinformacyjne, wskazuje ich charakterystykę i wybrane sposoby zapobiegania rozprzestrzenianiu się szkodliwych treści. Dokument jest efektem pracy jedenastu organizacji i instytucji, które opracowały Kodeks w trosce o jakość debaty publicznej. 

Co to jest dezinformacja i czemu jest groźna? 

Dezinformacja jest działaniem w pełni celowym i zamierzonym i polega na przekazywaniu fałszywych lub zmanipulowanych informacji, które mają  wprowadzać  odbiorów w błąd. Dezinformacja tworzy obraz świata, który jest niezgodny z rzeczywistością. Kampanie dezinformacyjne mają na celu m.in. polaryzację społeczeństwa poprzez narzucanie narracji wzbudzających poczucie zagrożenia, strachu, wzmacniające tezy antynaukowe, czy antagonizowanie konkretnych osób lub grup. 

Jak walczyć z dezinformacją? 

Wśród wymienianych przez ekspertów sposobów na przeciwdziałanie dezinformacji jest m.in. fact-checking, czyli szczegółowa weryfikacja informacji, np. poprzez porównywanie źródeł, sprawdzanie obrazów, weryfikację prawdziwości źródła. Nieodłącznym elementem walki z dezinformacją jest również edukacja społeczeństwa. Niestety, w zalewie informacji zdarza się, że sami powielamy fake newsy, przez ich udostępnianie na portalach społecznościowych. Tu dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł, mediów, do których mamy zaufanie, czy dziennikarzy, których cenimy. 

#WłączWeryfikację

NASK-PIB prowadzi również kampanię w mediach społecznościowych #WłączWeryfikacje, która wspiera internautów w weryfikowaniu informacji w sieci.

Więcej informacji o kampanii #WłączWeryfikacje znajduje się tutaj

Pamiętaj, że dezinformacja jest jak wirus: bardzo szybko się rozprzestrzenia i trudno się z nią walczy. Z tego powodu należy być świadomym i czujnym, aby nie dać się nabrać na informacyjne oszustwa.

Zachęcamy do zapoznania się całą publikacją! 

Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją można pobrać z tej strony

{"register":{"columns":[]}}