W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Światowej Sieci Internetowej

01.08.2022

1 sierpnia obchodzimy Dzień Światowej Sieci Internetowej, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania WWW, czyli World Wide Web.

Zdjęcie panoramy miasta nocą na pierwszym planie napis
Dzień Światowej Sieci Internetowej

Choć dla wielu z nas termin „Internet” jest tożsamy z pojęciem WWW, warto wiedzieć, że to nie to samo. Najogólniej mówiąc Internet to ogromna sieć połączonych ze sobą komputerów i urządzeń, zaś WWW to jedna, odrębna sieć, która jest usługą internetową.

Dzień Światowej Sieci Internetowej

Dla wielu z nas korzystanie z różnych usług internetowych stało się codziennością i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Używamy ich w pracy, w domu, do celów zarówno prywatnych jak i zawodowych. Strony internetowe, portale społecznościowe, aplikacje mobilne służą nam do uczenia się, rozwijania naszych pasji i zainteresowań, a także umożliwiają komunikowanie się z bliskimi, nawiązywanie relacji i znajomości online, realizowania zadań zawodowych. Powszechnie dostępne zasoby internetowe pozawalają nam wykonywać różne prace i zajęcia w tym zakupy, płacenie rachunków i prowadzenie bankowości elektronicznej, ale również pozwalają na składanie wniosków do różnych instytucji i załatwiania różnych spraw urzędowych. Również tych, które możemy załatwić przy użyciu profilu zaufanego. Także za pośrednictwem internetu czytamy książki, artykuły, oglądamy filmy, a nawet transmisje z wydarzeń na żywo. Jest to nie tylko proste, ale również wygodne i niezbyt drogie rozwiązanie.

Wyzwania związane z korzystaniem z internetu

Korzystanie z urządzeń, aplikacji i technologii cyfrowych przestało być kwestią wyboru – stało się niezbędnym warunkiem funkcjonowania w cyfryzującym się społeczeństwie i gospodarce. Nadal jednak duża część osób starszych nie korzysta z internetu lub posiada niskie kompetencje cyfrowe. Jednym z wyzwań jest włączenie cyfrowe tej grupy. Zachęcamy do tego w kampanii „e-Senior Potrafi!” wraz z ambasadorką Martą Manowską.

Wideo


Internet daje nam również dostęp do ogromnych zasobów wiedzy i informacji, które niestety nie zawsze są prawdziwe. Fake newsy, czyli nieprawdziwe, fałszywe informacje oraz dezinformacja stały się jednym z zagrożeń, które mogą bardzo negatywnie wpływać na użytkowników internetu, a rozbudzane przez nie emocje, mogą niekorzystnie wpływać na ich postawy i zachowania.

Internet oraz wachlarz usług, z jakich możemy korzystać, daje nam ogrom szans i możliwości, ale musimy również pamiętać o zagrożeniach, które czyhają na nas w sieci. Phishing, ataki typu ransomware, niechciany SPAM, włamanie się do naszego systemu czy zainfekowanie urządzenia to tylko nieliczne z zagrożeń, z jakimi możemy spotkać się podczas „surfowania” w sieci. Mogą one wiązać się z wyciekiem naszych danych, utratą pieniędzy, zablokowaniem sprzętu, a nawet utratą wizerunku.  Aby się przed nimi ustrzec, musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Szczególnie narażone na te zagrożenia są osoby starsze. Dla nich przygotowaliśmy porady i materiały edukacyjne w kampanii „Seniorze spotkajmy się w sieci”, której ambasadorką jest Barbara Bursztynowicz. Wszystkie materiały są dostępne na stronie kampanii: https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci

Wideo

Mimo, że rozwój internetu i nowoczesnych technologii ułatwia nam funkcjonowanie, pozwala zaoszczędzić czas, może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i dobrostan psychiczny.

Logując się do sieci i korzystając z nowoczesnych rozwiązań starajmy się zachować zdrowy rozsądek, nie rezygnujmy z tradycyjnych rozwiązań, zwłaszcza w sferze kontaktów z bliskimi.

{"register":{"columns":[]}}