W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziś Światowy Dzień Hasła – zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci

02.05.2024

W dobie powszechnego korzystania z usług internetowych, takich jak bankowość elektroniczna czy media społecznościowe, bezpieczeństwo naszych danych staje się kluczowym aspektem. Aby uniknąć ryzyka kradzieży tożsamości lub środków finansowych, niezbędne jest stosowanie silnych haseł. Z tej okazji, zgodnie z obchodzonym 2 maja Światowym Dniem Hasła, przypominamy o fundamentalnych zasadach tworzenia i zarządzania nimi.

Światowy Dzień Hasła. Jak tworzyć bezpieczne hasła. Mężczyzna w okularach przed komputerem.

Nowe konto = nowe hasło

Aby stworzyć skuteczne hasło, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba unikać używania jednego hasła do wielu kont, ponieważ w przypadku jego wycieku grozi to dostępem do wielu usług. Należy również zadbać o długość hasła - im dłuższe, tym trudniejsze do złamania. Eksperci z CSIRT NASK zalecają hasła mające co najmniej  14 znaków, najlepiej w postaci znanego tylko nam zdania lub frazy składającej się z co najmniej pięciu słów.  

Menadżer haseł

Istnieje wiele sposobów na budowanie silnych haseł. Jednym z nich jest np. korzystanie z menedżerów haseł. To narzędzia i aplikacje, które nie tylko zarządzają hasłami i danymi logowania do różnych witryn i usług, lecz także je generują. Przechowują one informacje w bezpiecznej i zaszyfrowanej bazie danych. Aby z nich korzystać, wystarczy stworzyć jedno, mocne hasło dostępu. 

Podstawowe zasady bezpiecznych haseł to:

  • Każde hasło powinno być unikatowe 
  • Nie podawaj informacji osobistych w hasłach, takich jak imiona czy daty urodzenia 
  • Unikaj prostych wzorców na klawiaturze czy powtarzających się ciągów znaków 
  • Nigdy nie podawaj swojego hasła osobom trzecim, nie wysyłaj go do nikogo 
  • Dobrze jest korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego, szczególnie w przypadku poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych

 
W przypadku podejrzeń o włamanie się na konto, natychmiast zmień hasło i zgłoś incydent administratorowi serwisu. Dbaj również o regularną aktualizację sprzętu i oprogramowania, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa w sieci.  

{"register":{"columns":[]}}