W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

04.01.2024

Wspólna kampania edukacyjno-informacyjna NASK, CBZC i WIB adresowana do seniorów.

Zdjęcie starszej kobiety , która trzyma w ręce smartfona i kartę płatniczą , na środku czerwony trójkąt z wykrzyknikiem.

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Według danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, w 2022 roku straty finansowe wynikające z przestępstw telefonicznych, w tym metod „na wnuczka” i „na urzędnika”, przekroczyły 141 milionów złotych. Szczególnie dotkniętą grupą tego rodzaju przestępczością są osoby powyżej 65 roku życia, które stanowiły aż 3,5 tysiąca ofiar. W odpowiedzi na te zagrożenia Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) oraz Warszawskim Instytutem Bankowości (WIB) uruchomiły kampanię edukacyjno-informacyjną „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”. Kampania została przygotowana pod tę szczególną  grupę użytkowników Internetu.

Senior bezpieczniejszy w sieci

Kampania jest realizowana poprzez webinary, warsztaty oraz specjalne spotkania poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i telefonu.

W ramach kampanii publikowany jest również cykl artykułów i infografik, w których wyjaśniane są najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw i skuteczne sposoby zapobiegania cyfrowym zagrożeniom, w szczególności  wyłudzeniom danych (m.in. z użyciem phishingu) oraz  podszywania się pod zaufane podmioty (spoofingu).

Przygotowana została specjalna ulotka zawierająca najważniejsze informacje o oszustwach telefonicznych, w tym:

  • Kiedy zachować szczególną czujność?
  • O czym warto zawsze pamiętać?
  • Co zrobić, gdy odbierze się podejrzany telefon?

Ulotkę można pobrać ze strony nask.pl, wydrukować  i wywiesić w miejscu, gdzie mogą przebywać  seniorzy, np. w urzędzie, Klubie Seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku lub wręczyć zainteresowanym osobom. 

Cyberbezpieczeństwo seniorów to nasza wspólna odpowiedzialność

Osoby starsze są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa w sieci, ale nie znaczy to, że przestępcy czyhają tylko na seniorów. Wszelkie działania edukacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa są bardzo potrzebne, niezależnie od grupy wiekowej, do której adresowane jest działanie, warto nimi się dzielić w każdej społeczności. 

Materiały kampanii można pobrać ze strony : #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Zachęcamy również do obserwowania kanałów informacyjnych NASK-PIB oraz Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa:

Dostępne są tam aktualne informacje o bieżących zagrożeniach, wydarzeniach związanych z cyberbezpieczeństwem oraz porady i rekomendacje związane z cyberbezpieczeństwem.

{"register":{"columns":[]}}