Największe ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa na świecie – kolejny sukces Polaków!
25.04.2023
Polska drużyna zajęła 3. miejsce w tegorocznych ćwiczeniach NATO Locked Shields 2023.
Ćwiczenia Locked Shields są organizowane od 2010 roku przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defense Center of Excellence - CCDCOE) mieszczące się w Tallinie. To największe oraz najbardziej złożone tego rodzaju ćwiczenia na świecie.
Ćwiczenia odbywają się raz w roku, a w ich ramach testowana jest współpraca pomiędzy jednostkami cywilnymi i wojskowymi oraz sektorem prywatnym i publicznym na wypadek sytuacji kryzysowych.
Locked Shields 2023
Tegoroczny plan ćwiczeń został przygotowany przez 400 organizatorów, a scenariusz ćwiczeń przewidywał konieczność obrony fikcyjnego państwa, które padło ofiarą cyberataków na dużą skalę. Zadaniem drużyn była ochrona systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej – systemów bankowych, elektrowni i sieci przemysłowych przed tysiącami ataków.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny (Berylia oraz atakująca Crimsonia). Dodatkowo drużyny musiały przestrzegać prawa międzynarodowego i krajowego (uczestnicy pochodzą z różnych państw). Dzięki ćwiczeniom zespoły mogły w bezpiecznym środowisku przećwiczyć reagowanie na incydenty, proces podejmowania strategicznych decyzji i dodatkowo uwzględnić aspekty prawne.
Sukces Polaków
Spośród ponad 3 tysięcy specjalistów z 38 państw, którzy brali udział w Locked Shields 2023, Polacy pod przewodnictwem oficera z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) okazali się jednymi z najlepszych zespołów, zajmując wysokie 3. miejsce, tuż za drużynami szwedzko-islandzką i estońsko-amerykańską.
To nie pierwszy taki dobry wynik polskiego zespołu. W ubiegłym roku Polacy zdobyli drugie miejsce w tych zawodach (przeczytaj: Polska drużyna na podium w największych na świecie międzynarodowych cyberćwiczeniach NATO).
Kolejny sukces polskiej drużyny w Locked Shields to dowód na to, że polscy specjaliści są na światowym poziomie. Ich umiejętności i wiedza pozytywnie wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w kraju i za granicą. To również dowód na to, że inwestycje w cyberbezpieczeństwo w Polsce przynoszą pozytywne efekty i warto dalej rozwijać tę dziedzinę.