W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O cyberbezpieczeństwie w Karpaczu

13.09.2021

Wiele godzin dyskusji z najlepszymi ekspertami, ciekawe wnioski i ambitne plany - za nami III Forum Cyberbezpieczeństwa, które wspólnie z NASK zorganizowaliśmy w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Baner Forum Cyberbezpieczeństwa w Karpaczu - na zdjęciu minister cieszyński jako uczestnik debaty

Europejski program certyfikacji cyberbezpieczeństwa, jak pandemia zmieniła pogląd na cyfryzację oraz cyberbezpieczeństwo, cyfrowa gospodarka, cyfrowa suwerenność i cyfrowa solidarność, kooperacja czy odosobnione działanie państw w cyberbezpieczeństwie, zagrożenia hybrydowe w cyberprzestrzeni, 5G i cyberprzestępczość jako plaga XXI wieku – to tylko niektóre tematy, o których dyskutowaliśmy z gośćmi naszego Forum.

Suwerenność, współpraca, skuteczność

Forum Cyberbezpieczeństwa to okazja do merytorycznych rozmów i wymiany poglądów ekspertów. Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W Forum wziął także udział minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

- Cyberbezpieczeństwo jest ważną kwestią w nowoczesnym państwie. W zakresie cyfryzacji, nowych technologii - podobnie jak w innych dziedzinach - państwa o podobnych wartościach powinny współpracować – powiedział. - Nasza suwerenność cyfrowa będzie opierać się na sile przedsiębiorstw. Krajowe firmy mogą stać się motorem naszego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – dodał podczas panelu „Cyfrowa gospodarka, cyfrowa suwerenność i cyfrowa solidarność - jak działać w obliczu światowej konkurencji i globalnych cyberzagrożeń?”.

Zdaniem Balázsa Bencsika, dyrektora węgierskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa suwerenność cyfrowa powinna bazować przede wszystkim na niezależności danych.

Minister Janusz Cieszyński wziął także udział w dyskusji na temat sposobów poprawy skuteczności systemu cyberbezpieczeństwa.

- Na poprawę systemu cyberbezpieczeństwa trzeba zapracować stawiając na daleko idącą i opartą na zaufaniu współpracę na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Ważnymi elementami są również profilaktyka i szkolenia – powiedział Janusz Cieszyński.

Z tą opinią zgodził się Philipp Amann, dyrektor ds. strategii w Europolu, określając te działania jako trudne, ale jednocześnie niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zwróciła uwagę, że trudności w poprawie systemu cyberbezpieczeństwa wynikają z faktu, że cyberprzestępczość jest zazwyczaj bardzo dobrze zorganizowana, a sami sprawcy bardzo często współpracują ze sobą wymieniając się narzędziami i informacjami.

Goście Forum rozmawiali także m.in. o powstaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

- Efektywne działanie Biura będzie ściśle związane z posiadaniem odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Potrzebujemy ludzi. Nawet najlepsza technologia nie jest skuteczna, gdy nie ma ekspertów, potrafiących wykorzystać jej potencjał – powiedział nadinsp. Paweł Dobrodziej, zastępca Komenda Głównego Policji.

Wideo

Certyfikacja bezpieczeństwa

W trakcie Forum eksperci rozmawiali także o Europejskim programie certyfikacji cyberbezpieczeństwa i o tym, czy jesteśmy już gotowi na masową certyfikację produktów i usług.

- Przewidujemy szerokie wsparcie dla projektów z zakresu krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Będziemy zachęcać do powstawania nie tylko laboratoriów publicznych, ale i prywatnych – powiedział Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM.

dr inż. Andrzej Białas, prof. EMAG – ekspert w zakresie normy Common Criteria zaznaczył natomiast, że umowa międzynarodowa o wzajemnym uznawaniu certyfikatów mogłaby znacząco zminimalizować ryzyko zdublowania kosztownych procesów i działań w poszczególnych państwach.

W sumie podczas tegorocznego Forum Cyberbezpieczeństwa odbyło się dziewięć paneli dyskusyjnych, w których wzięło kilkudziesięciu gości. Transmisje wszystkich paneli są dostępne w naszych mediach społecznościowych.

{"register":{"columns":[]}}