Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
30.09.2022
Miesiąc warsztatów, konferencji i inicjatyw dla cyberbezpieczeństwa.
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month - ECSM) to coroczna, ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej.
„Pomyśl, zanim klikniesz” (ang. Think Before U Click) to hasło przewodnie kampanii
Jak co roku, przez cały październik we wszystkich państwach Unii Europejskiejorganizowane będą wydarzenia, których celem jest podniesienie świadomości o znaczeniu cyberbezpieczeństwa.
Dekada wspólnych działań na rzecz cyberbezpieczeństwa
W 2022 r. ECSM odbędzie się po raz dziesiąty. Tegoroczna kampania będzie zwieńczeniem dekady działań podejmowanych wspólne przez kraje członkowskie UE.
Tematy przewodnie ECSM 2022:
- ransomware (z ang. ransom „okup” i software „oprogramowanie”) – złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego;
- phishing – metoda oszustwa, w której cyberprzestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Czas się zaangażować w ECSM!
ECSM jest inicjatywą otwartą dla wszystkich – zarówno pasjonatów nowych technologii, jak i szkół, firm czy organizacji pozarządowych. Udział w kampanii to dobry sposób, aby poszerzyć swoją i innych wiedzę o cyberzagrożeniach - w domu, w pracy, czy w szkole. Edukacja jest najlepszą profilaktyką!
Do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa można przyłączyć się na trzy sposoby:
1. Weź udział w wydarzeniu. Zapisz się na konferencję, wykład czy webinar online lub wydarzenia stacjonarne.
Poznaj program wydarzeń:
- inicjatywy edukacyjne
- inicjatywy skierowane do dorosłych użytkowników
2. Zorganizuj wydarzenie. Masz wiele możliwości: inspirujący wykład o najnowszych technologiach, lekcja w szkole o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych lub warsztat np. o wpływie fake newsów. To proste - zgłoś inicjatywę
3. Promuj akcję, udostępniając innym informację o wydarzeniu. Dołącz do społeczności ECSM na Facebooku
Zaangażuj się. Warto! A przede wszystkim – pomyśl, zanim klikniesz.