W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska drużyna na podium w największych na świecie międzynarodowych cyberćwiczeniach NATO

26.04.2022

Polsko-Litewska drużyna w ćwiczeniach Locked Shields zajęła drugie miejsce. W ćwiczeniach udział brały 24 zespoły.

Żołnierz w mundurze w okularach wirtualnej rzeczywistości

W dniach 19-22 kwietnia odbyły się organizowane przez NATO, największe na świecie i najbardziej złożone ćwiczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Reprezentacja Polsko-Litewska składała się z wojskowych i cywilnych ekspertów cyberbezpieczeństwa, którymi kierował oficer Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Locked Shields to największe międzynarodowe ćwiczenia z zakresu cyberobrony, cyklicznie organizowane przez Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - CCDCOE) z siedzibą w Tallinie.

Locked Shields 2022 

Ćwiczenia Locked Shields umożliwiają przetestowanie metod współpracy pomiędzy specjalistami z sektora prywatnego i publicznego. W ćwiczeniach wzięło udział ok. 2 tys. uczestników z 32 krajów. Zgodnie ze scenariuszem tegorocznych działań, fikcyjny kraj wyspiarski -  Berylia, zmagał się ze skoordynowanymi atakami na najważniejsze systemy IT. 
Scenarzyści ćwiczeń wykorzystali obecną sytuację konfliktu zbrojnego w Ukrainie do opracowania realistycznych i stanowiących wyzwanie scenariuszy, które obejmowały przeprowadzenie ponad 8 tys. ataków na ok. 5,5 tys. wirtualnych systemów.

Jak wyglądały ćwiczenia? 

Celem ataków w fikcyjnym kraju Berylia były m.in. systemy militarne, energetyczne, instalacje uzdatniania wody, system telefonii 5G czy system obrony przeciwlotniczej. W tym roku pojawił się również w tematyce ćwiczeń nowy obszar - infrastruktura banku centralnego. Działając pod dużą presją, drużyny musiały odeprzeć serię ataków hakerskich.

Sukces polskiej drużyny

Polska drużyna wypadła bardzo dobrze na tle pozostałych zespołów. W klasyfikacji ogólnej zdobyła łącznie 61346 punktów, podczas gdy średnia punktów uzyskanych przez wszystkie dwadzieścia cztery zespoły to 43510 punktów. 
Przy ustalaniu punktacji oceniane były m.in: ochrona infrastruktury teleinformatycznej (w tym portali internetowych), efekty analizy powłamaniowej (forensic), zagadnienia prawne i z zakresu informacji (SYOPS), raportowanie, a także sprawność wymiany informacji o cyberzagrożeniach.
Nasza drużyna odniosła znaczące sukcesy we wszystkich ocenianych kategoriach, a w szczególności w obszarach odpierania cyberataków, utrzymania dostępności systemów, bezpieczeństwa systemów WEB, Forensic, CTI i raportowania.

{"register":{"columns":[]}}