W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Portal BEZPIECZNEWYBORY.PL rozpoczął działanie

29.08.2023

Szukasz kompleksowego i wiarygodnego źródła informacji na temat wyborów? A może chcesz zgłosić incydent naruszający ich prawidłowy przebieg? Pomoże Ci portal bezpiecznewybory.pl.

Plakat serwisu bezpiecznewybory.pl z napisem Postaw na bezpieczne wybory 15.10.2023 r.

Kompendium wiedzy o wyborach

Państwowy Instytut Badawczy NASK, przy wsparciu Google, Meta (Facebook) oraz TikTok, uruchomił serwis bezpiecznewybory.pl. Jest to ogólnodostępny portal umożliwiający zgłaszanie incydentów bezpieczeństwa, a także dezinformacji w obszarze procedury wyborczej. Strona pełni również rolę kompendium wiedzy wyborczej. Znajdziesz na niej aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz ich bezpieczeństwa.

Serwis umożliwia również darmowe wykorzystanie rozwijanego przez działający w strukturach NASK Zespół CERT Polska, narzędzia Artemis, które pozwala na skanowanie stron internetowych pod kątem bezpieczeństwa. Więcej na temat narzędzia Artemis przeczytasz tutaj.

Wiedza to podstawa

Odwiedzając stronę bezpiecznewybory.pl możesz zapoznać się z funkcjonowaniem polskiego systemu wyborczego, pojęciem dezinformacji i bezpiecznych wyborów, a także dowiedzieć się jak praktycznie się do nich przygotować i co zrobić, aby Twój głos został oddany poprawnie i nie stracił swojej mocy. Portal podpowie Ci też, jak weryfikować prawdziwość treści zamieszczanych w Internecie, w szczególności przed wyborami.

Główne założenia serwisu bezpiecznewybory.pl:

  • zgłaszanie incydentów;
  • demaskowanie dezinformacji;
  • skanowanie stron internetowych narzędziem Artemis;
  • współpraca z globalnymi platformami internetowymi;
  • promocja dobrych praktyk internetowych;
  • kompendium wiedzy wyborczej;
  • kalendarium wyborcze;
  • analiza zagrożeń cyberbezpieczeństwa i dezinformacji.

Pamiętaj!

W okresie kampanii wyborczych nasila się aktywność cyberprzestępców. Wzrasta nie tylko ilość ataków phishingowych, ale także fake newesów i innych zagrożeń dezinformacyjnych. Warto podkreślić, że w najbliższym czasie należy liczyć się z możliwością wystąpienia tego rodzaju incydentów w zmasowanej skali. 

Zanim w coś uwierzysz – zweryfikuj informację i źródło, z którego pochodzi.

Tu zgłosisz incydent powiązany z wyborami

Zgłoszenia incydentów cyberbezpieczeństwa i przypadki dezinformacji można przekazać za pośrednictwem zakładki na portalu bezpiecznewybory.pl/Zgłoś incydent – wystarczy wybrać odpowiedni formularz.
 

{"register":{"columns":[]}}