W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport – „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2020 roku”

24.09.2021

CSIRT NASK – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego opublikował roczny raport z działalności Zespołu w 2020 r.

okładka raportu rocznego z działalności CERT POLSKA "Krajobraz bezpieczeństwa polskiego interentu 2020"

Raport podsumowuje zagrożenia, z jakimi mieli do czynienia polscy użytkownicy internetu, jak również omawia działalność samego Zespołu. Raport „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2020” został oparty na analizie zgłoszonych do CSIRT NASK incydentów cyberbezpieczeństwa w 2020 r. 

Coraz więcej incydentów

W 2020 r. zarejestrowano w sumie 10420 incydentów cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 60,7% w porównaniu z 2019 r. Z raportu wynika, że podobnie jak w 2019 r. zdecydowanie najczęstszym rodzajem ataków był phishing, stanowiący aż 73% wszystkich zgłoszonych incydentów. Najpopularniejsze scenariusze phishingowe miały na celu zdobycie danych logowania do konta Facebook, numeru karty płatniczej lub danych logowania do bankowości internetowej.
 
Jak nie dać się oszukać? Zachęcamy do zapoznania się z artykułami „Czym jest phishing i jak nie dać się nabrać na podejrzane wiadomości e-mail oraz SMS-y” oraz „Phishing – widzisz, zgłaszaj” 

Kolejnymi najczęstszymi cyberzagrożeniami w 2020 r. były incydenty związane ze szkodliwym oprogramowaniem (np. ransomware) oraz obraźliwe i nielegalne treści.

Cyberbezpieczeństwo w czasie pandemii

W 2020 r. cyberprzestępcy bardzo często wykorzystywali okoliczności spowodowane pandemią COVID-19, które przeniosły wiele naszych aktywności na platformy online. Wraz ze wzrostem naszej aktywności online  wzrosła również skala działania cyberprzestępców, którzy już w pierwszych tygodniach epidemii stosowali różnego rodzaju oszustwa internetowe. Celem ataków były zarówno osoby prywatne, przedsiębiorstwa, jak również istotne dla państwa organizacje i instytucje publiczne.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu

 

 

{"register":{"columns":[]}}