W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport ENISA o Europejskim Miesiącu Cyberbezpieczeństwa 2021 (ECMS)

02.05.2022

Agencja UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) podsumowała działania państw członkowskich prowadzone w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa w 2021 r.

Grafika prezentująca rezultaty kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa 2021 Napis ECSM 2021 Campaign results

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ang. European Cyber Security Month - ECSM) to coroczna kampania organizowana przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej, która odbywa się zawsze w październiku. Najważniejszym celem ECSM jest podnoszenie świadomości na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym oraz dzielenie się dobrymi praktykami jak unikać i radzić sobie z cyberzagrożeniami. Kraje UE jednoczą się pod hasłem „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność” i wspólnie występują przeciwko cyberzagrożeniom.

Więcej informacji o obchodach ESCM w Polsce znajduje się w artykule w bazie wiedzy cyberbezpieczeństwa.

ECSM 2021 – podsumowanie działań w UE

Jak wynika z raportu  ENISA ponad 2/3 państw członkowskich (73%) oceniło, że przeprowadzone w ramach ECSM 2021 kampanie zwiększyły świadomość użytkowników internetu na temat cyberzagrożeń.
Raport wskazuje również sukces realizowanej w ramach ECSM kampanii „Pomyśl zanim klikniesz”. W 2021 r. w porównaniu do 2020 r. osiągnięto dużo większy zasięg komunikatów dotyczących akcji w mediach społecznościowych wynoszący ponad 20 mln odbiorców (to ponad dwukrotnie więcej niż zasięg osiągnięty w 2020 r. (8,8 mln) i w latach poprzednich).
W raporcie  ENISA dodatkowo podkreśla, że działania edukacyjne zrealizowane przez państwa członkowskie w 2021 r. skupiały się nie tylko na zapobieganiu, jak w poprzednich latach, ale dostarczyły również wiele przydatnych wskazówek, jak radzić sobie z sytuacjami, kiedy staliśmy się ofiarą cyberoszustów i informacji gdzie szukać pomocy po incydencie cyberbezpieczeństwa.

10 edycja ECSM już w tym roku!

W tym roku odbędzie się już 10. edycja ECSM,  której tematami przewodnimi będą ransomware i phishing – czyli dwa  główne niebezpieczeństwa w świecie cyfrowym identyfikowane w krajobrazie cyberzagrożeń. Tematyka kampanii jest ustalana na początku każdego roku podczas specjalnej sesji, w której uczestniczą ENISA,  państwa członkowskie UE i instytucje UE.
W ramach  ECSM 2022 w październiku planowany jest po raz pierwszy konkurs, podczas którego zostaną wybrane najlepsze projekty z państw członkowskich (takie jak  film, infografika, zestaw narzędzi edukacyjnych), które finalnie zostaną przetłumaczone na 24 języki urzędowe UE. 

Raport podsumowujący ubiegłoroczną edycję ECSM – “European Cybersecurity Month 2021” dostępny jest tutaj
 

{"register":{"columns":[]}}