W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów OZE

26.06.2023

Zachęcamy do zapoznania się Rekomendacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa dla prosumentów odnawialnych źródeł energii (OZE).

Zdjęcie klawiatury komputera nad nią zielone ikonki symbolizujące odnawialne źródła energii

Proces pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł niesie ze sobą wiele korzyści. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii gwarantuje dostęp do naturalnej, ekologicznej energii, sprzyja zdrowiu i poprawie klimatu oraz zmniejsza poziom emisji gazów do atmosfery. Sektor OZE w znacznym stopniu korzysta z dobrodziejstw rozwiązań cyfrowych, które wspierają obsługę procesów i obsługę funkcjonowania instalacji OZE, dlatego przy wdrażaniu cyfryzacji w obszarze zielonej energii nie można zapominać o szeregu cyberzagrożeń z tym związanych. Prosumenci, czyli osoby, które są jednocześnie wytwórcami i odbiorcami energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii (OZE), którzy chcą bezpiecznie wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, powinni stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Oddajemy więc w ręce prosumentów (i nie tylko) Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów OZE, które zawierają podstawowe informacje oraz dobre praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zastosowanie Rekomendacji z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa prosumentów, a to z kolei pozwoli na zoptymalizowanie korzyści płynących z korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Publikacja została opracowana podczas konsultacji ekspertów CSIRT NASK (CERT Polska), Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz przedstawicieli sektora energii, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą, zapewnili szeroki zakres tematyczny broszury. W planach znajdują się także kolejne rekomendacje oparte na analizie podatności instalacji OZE. Będą odnosiły się one do listy paramentów związanych z cyberbezpieczeństwem, które powinny spełniać urządzenia, aby były uważane za bezpieczne do stosowania przez użytkowników indywidualnych.

Zachęcamy do lektury oraz śledzenia publikacji w rzetelnych i zweryfikowanych źródłach, takich jak: 

Materiały

Rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa dla prosumentów OZE
Rekomendacje​_dotyczące​_cyberbezpieczeństwa​_dla​_prosumentów​_OZE​_26.06.pdf 1.40MB
{"register":{"columns":[]}}