W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Sieci Krajowych Ośrodków Koordynacji Kompetencji Cyberbezpieczeństwa (NCC network)

20.03.2023

15 marca 2023 r. w Warszawie odbyło się I-sze fizyczne spotkanie sieci krajowych centrów koordynacji kompetencji cyberbezpieczeństwa w ramach Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC).

Zdjęcie grupowe Spotkanie Sieci Krajowych Ośrodków Koordynacji Kompetencji Cyberbezpieczeństwa (NCC network)

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele NCC z państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Podczas spotkania przedstawiciele poszczególnych NCC wymienili się informacjami na temat planowanych na 2023 r. aktywności oraz zapoznali się z wynikami prac grup roboczych ECCC. Spotkanie odbyło się w siedzibie NASK-PIB.

Przedmiotem dyskusji były aktualne wyzwania obszarze cyberbezpieczeństwa, w szczególności budowanie kompetencji, kwestie związane z zasadami funkcjonowania Sieci NCC oraz ustanowieniem społeczności kompetentnej w zakresie cyberbezpieczeństwa.  

Sieć krajowych ośrodków koordynacji utworzona została na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/887 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiającego Europejskie Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa oraz sieć krajowych ośrodków koordynacji. 
Struktury te podejmują działania nakierowane na wzmocnienie europejskiego potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, doskonałości badawczej i konkurencyjności przemysłu. Centrum i sieć połączą zasoby UE, jej państw członkowskich, a także przemysłu, środowisk akademickich i innych zainteresowanych stron, aby poprawić i wzmocnić zdolności w zakresie technologii i cyberbezpieczeństwa przemysłowego, zwiększając otwartą autonomię strategiczną UE.

Funkcję polskiego krajowego ośrodka koordynacji pełni Wydział Krajowego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa KPRM. 

{"register":{"columns":[]}}