W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tabletop Exercise z Amazon Web Services

04.10.2023

W dniu 27 września br. w ramach Programu PWCyber w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyły się warsztaty Tabletop Exercises organizowane przez partnera Programu, firmę Amazon Web Services (AWS).

Zdjęcie uczestników Tabletop Exercise z Amazon Web Services

W spotkaniu uczestniczyły zespoły złożone z pracowników CSIRT NASK oraz Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Zaawansowane 4-godzinne ćwiczenia poprowadzili eksperci z firmy AWS. W ich trakcie omawiano konkretne przykłady (case study), w jaki sposób można efektywnie reagować na incydenty, zgodnie z fazami reakcji według NIST Incident Response Plan. Uczestnicy, pracując w dwóch grupach, mogli wspólnie decydować, jakie rozwiązania najlepiej zastosować w odniesieniu do konkretnego rodzaju ataku np. ransomware. Dzięki udziale w tego typu symulacji, kadra zarządzająca oraz zespoły IT są lepiej przygotowane do identyfikowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem ciągłością działania organizacji. 

Ponadto, w drugiej części spotkania, przedstawiciele firmy, zaprezentowali uczestnikom usługi bezpieczeństwa w chmurze AWS związane m.in. z ochroną danych oraz infrastruktury klientów. Przedstawiono również mechanizmy zabezpieczające przed atakami DDoS, rozwiązania dedykowane monitorowaniu infrastruktury, zarządzaniem tożsamością i dostępem, szyfrowaniem danych oraz możliwościami audytu i zarządzania zgodnością. Prezentacja dotyczyła strategii zapobiegania incydentom bezpieczeństwa podczas budowania i zarządzania infrastrukturą organizacji w chmurze AWS z uwzględnieniem założeń shared responsibility model. 

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany wiedzy w jaki sposób można udoskonalić proces reagowania na incydent w organizacji, od momentu przygotowania, czyli działań prewencyjnych, aż do tzw.’ lesson learned’, czyli wniosków po jego zakończeniu. Ponadto uczestnicy mogli lepiej poznać specyfikę działania chmury AWS i oferowanych usług od strony bezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy firmie AWS za ciekawe warsztaty i zachęcamy pozostałych partnerów Programu do dzielenia się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.
 

Materiały

Warsztaty
20230927​_105435.jpg 2.74MB
{"register":{"columns":[]}}