W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

The Future is Data. Przyszłość to dane

20.04.2023

18 kwietnia odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji ,,The Future is Data. Przyszłość to dane” którą zorganizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zdjęcie uczestników konferencji The Future is Data. Przyszłość to dane. Na scenie dwóch siedzących mężczyzn prowadzących rozmowę, w tle telebim z wyświetlonymi dwoma rozmówcami online

Konferencja była okazją do promocji potencjału danych oraz zachęcania do ich wykorzystywania w innowacyjnych produktach i usługach. Miała także wymiar forum, gdzie polscy i zagraniczni eksperci debatowali na temat danych wysokiej wartości, aktu w sprawie zarządzania danymi, czy ponownego wykorzystywania danych, również w kontekście ochrony danych osobowych oraz cyberbezpieczeństwa.

Przyszłość to dane i… cyberbezpieczeństwo!

W programie konferencji swoje miejsce znalazł panel dyskusyjny: "Jak rozwijać cyberobronę, aby przeciwdziałać coraz bardziej zaawansowanym atakom?", w którym udział wziął Pułkownik Łukasz Wojewoda, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM, Pułkownik Mariusz Chmielewski z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Pan Szymon Palczewski – ekspert CyberDefence24.pl. Dyskusję moderował Pan Marek Kędziera, ekspert w Departamencie Cyberbezpieczeństwa KPRM.

Podczas panelu poruszono istotne zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, w tym obecne wyzwania legislacyjne oraz jakie trendy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są obecnie najważniejsze i jakie wyzwania niesie przyszłość.

Prelegenci wypowiedzieli się m.in. na temat potencjału sztucznej inteligencji w kontekście cyberbezpieczeństwa. W kwestiach związanych z rozwijaniem obrony przed atakami i metodami wykorzystania w tym celu sztucznej inteligencji Płk. Chmielewski uważa, że „Sztuczna inteligencja jest obecna praktycznie w każdym urządzeniu, które na co dzień wykorzystujemy.” Wskazał także, że „(…) to co nas najbardziej interesuje, to jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy anomalii. Jeżeli sztuczną inteligencję nauczy się w jaki sposób funkcjonuje ruch sieciowy, nauczy się zachowania naszych aplikacji, (…), to nagle anomalia wynikająca z ataków (…) i działań hakerów, zaczyna być zauważana i pozwala być szybko zatrzymywana.” 

W swojej wypowiedzi Szymon Palczewski odniósł się do wpływu jaki wywarła wojna na Ukrainie na pracę komórek bezpieczeństwa w kraju oraz zmianę w ich funkcjonowaniu od momentu wybuchu wojny i kilku miesięcy poprzedzających inwazję, gdy obserwowano zwiększenie aktywności cyberataków. 

,,Od momentu inwazji rosyjskiej na Ukrainie obserwujemy zwiększoną ilość wrogich działań i to dotyczy nie tylko infrastruktury Ukrainy, ale także innych państw, przede wszystkim jej partnerów i sojuszników, czyli można powiedzieć, że w dużym stopniu Polski (…).”

Dodał także, że „Polska jest jednym z głównych celów wrogich cyber operacji prowadzonych z kierunku wschodniego, a jeśli chodzi o liczbę prób ataków na wojskową infrastrukturę naszego kraju, zanotowano pięciokrotny wzrost.

Konkluzją dyskusji była potrzeba utrzymania odpowiedniego potencjału kadrowego w publicznych instytucjach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Dyrektor Łukasz Wojewoda pokusił się o ocenę wpływu wprowadzenia świadczenia teleinformatycznego na utrzymanie i wzmocnienie obsady osobowej ekspertów cyberbezpieczeństwa o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu.

,,W 2021 roku udało się z sukcesem przeprowadzić cały proces legislacyjny ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, w uproszczeniu mówiąc ustawę która pozwala na wypłatę świadczenia teleinformatycznego dla wyspecjalizowanej kadry. Jak pokazują dane statystyczne w kluczowych miejscach odpływ specjalistów został zatrzymany, a w niektórych aspektach zaczyna się trend odwrotny (…)"
W 2022 roku udało się wesprzeć świadczeniem ponad 3000 osób, a średnia wartość wsparcia wynosiła ponad 6 tys. zł . Statystyki na rok 2023 pokazują, że wsparciem będzie objętych już ok. 5000 osób. Widzimy więc znaczny wzrost i że specjaliści pojawiają się" – dodał na zakończenie.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania całej konferencji, które dostępne jest tutaj

Panel "Jak rozwijać cyberobronę, aby przeciwdziałać coraz bardziej zaawansowanym atakom?" rozpoczyna się w 5:10:00 nagrania.

Szczegółowe informacje i program konferencji znajdują się na stronie wydarzenia.

{"register":{"columns":[]}}