W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UWAGA! CSIRT NASK ostrzega – powraca kampania wiadomości e-mail typu spam

22.06.2023

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail, w których żądają okupu w kryptowalutach.

Businessmen get advertising, phishing, spreading malware irrelevant unsolicited spam message. Spam, unsolicited messages, malware spreading concept. Pinkish coral bluevector isolated illustration

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed wiadomościami e-mail, w których cyberprzestępcy szantażują potencjalne ofiary możliwością skompromitowania w oczach rodziny i znajomych. 
 

wiadomość spam


Uważaj! Taka wiadomość to próba oszustwa! 

W treści rozsyłanych masowo wiadomości e-mail pojawia się element szantażu. Odbiorcy otrzymują wiadomości z informacją, że nadawca zainstalował na ich komputerze szkodliwe oprogramowanie, przez co uzyskał nad nim pełną kontrolę. Atakujący twierdzą też, że udało im się zdobyć dane osobowe ofiary, a także zdjęcia ekranu, za pomocą których mogą skompromitować szantażowaną osobę w oczach rodziny i znajomych.

Próby szantażu to jedna z metod internetowych naciągaczy

Wiadomości e-mail z żądaniem okupu to sposób na wyłudzenie pieniędzy przez cyberprzestępców znany już od kilku lat, a oszustwa tego typu przybierają różne formy. Jednak w każdej z nich szantażysta próbuje zmanipulować adresata i wyłudzić okup skutecznie go zastraszając. Korzystając z socjotechniki, używając właściwego języka i argumentacji przekonują, że uzyskali dostęp do prywatnych danych. “Wiem, co robisz w sieci”, “nagrałem cię”, “mam zapisy twoich rozmów”, “wyślę je do twoich znajomych” – celem takich komunikatów jest wzbudzenie w odbiorcy lęku, a następnie nakłonienie go do jakiegoś działania. Najczęściej cyberprzestępca sugeruje, że nie upubliczni pozyskanych informacji, jeśli otrzyma odpowiednią kwotę pieniędzy.

Eksperci Zespołu CERT Polska zwracają uwagę, że intensywny powrót tego rodzaju kampanii wiadomości spam, pokrywa się w czasie z ogłoszonym niedawno dużym wyciekiem danych polskich użytkowników internetu.

Dowiedz się więcej: Duży wyciek danych logowania polskich internautów

Jak nie zostać oszukanym

Najważniejsze, to nigdy nie opłacać okupu. Nie daj się zastraszyć bez względu na to, na jakie informacje będzie powoływał się szantażysta. Nie zwracaj uwagi na groźby przestępcy, ponieważ nie są realne.

Pamiętaj!

Jeśli na Twojej skrzynce e-mail pojawi się tego typu wiadomość, nie działaj pochopnie. Przestępcy liczą właśnie na to, że pod wpływem strachu lub wzburzenia, zachowasz się zgodnie z ich oczekiwaniem.

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli podejrzewasz oszustwo internetowe - zgłoś to do CERT Polska (CSIRT NASK):

  • na stronie: https://incydent.cert.pl
  • e-mailem: cert@cert.pl
  • SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów treści)
     
{"register":{"columns":[]}}