W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wakacyjny niezbędnik – cyberbezpieczeństwo podczas podróży

28.06.2022

Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo! Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacyjnej beztroski.

Kobieta w kapeluszu na plaży trzymająca smartfon. Obok na ręczniku leży aparat fotograficzny i okulary przeciwsłoneczne

Kupiłeś bilety, spakowałeś walizki i jesteś gotowy na podróż życia? To wspaniale! Wyjazdy są ekscytujące, jednak podczas nich nie możesz zapomnieć o jednym – (cyber)bezpieczeństwie. 

Oto kilka wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, które przydadzą się każdemu, kto planuje wakacje w kraju czy za granicą:

Pilnuj smartfona swojego jak… siebie samego

Urlop offline bez smartfona w kieszeni? Tak, to bardzo dobry pomysł – ale nie oszukujmy się. Mało kto zrezygnuje z używania smartfona podczas wakacji. A należy pamiętać, że Twoje urządzenie to ogromne źródło informacji. Smartfon pełni rolę Twojego centrum dowodzenia – towarzyszy Ci na każdym kroku i ciągle jest w użytku. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio go zabezpieczyć, zarówno przed cyberatakiem, jak i przed skutkami kradzieży bądź zgubienia. 

Od czego zacząć? Zacznij od programu antywirusowego i aktualizacji!

Antywirus nie powinien być dodatkiem jedynie do laptopów, czy komputerów stacjonarnych. To właśnie urządzenia mobilne dominują, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z internetu, a co za tym idzie, są najlepszym celem dla cyberprzestępców. Dlatego program antywirusowy na smartfonie to podstawa bezpieczeństwa Twoich danych. 
Jeśli masz już zainstalowanego antywirusa nie zapominaj o najważniejszym - aktualizacji oprogramowania i wszystkich znajdujących się na telefonie aplikacji. Znaczna część aktualizacji nie wprowadza nowych funkcji, a pomaga właśnie w zabezpieczeniu programu. 

Co dalej? Upewnij się, że urządzenia mobilne mają włączoną automatyczną blokadę ekranu. Niby oczywiste, ale wiele osób rezygnuje z tego zabezpieczenia. Kiedy przebywamy poza domem, tym bardziej warto skonfigurować swoje urządzenia w taki sposób, aby pozostawione bez opieki, blokowały się automatycznie po upływie określonego czasu. Dzięki temu mamy pewność, że nawet jeżeli zapomnimy zablokować telefon (lub przypadkowo gdzieś go zostawimy), telefon zablokuje się automatycznie i uniemożliwi dostęp do danych niepożądanym osobom.  

Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Podczas podróży prawdopodobnie większość z nas potrzebuje skorzystać z Wi-Fi i w tym celu loguje się do publicznych hotspotów. Cyberprzestępcy często tworzą fałszywe punkty dostępowe Wi-Fi, z nazwą łudząco podobną (lub wręcz identyczną) do tej właściwej, charakterystycznej np. dla lotnisk, hoteli lub kawiarni. Przygotowane przez oszustów hotspoty umożliwiają przechwycenie części danych przesyłanych przez użytkowników do stron internetowych (np. banku, sklepu itp.) Co gorsza, podobne naruszenie bezpieczeństwa może się wydarzyć nawet bez świadomości użytkownika. Urządzenia mobilne często automatycznie wyszukują niezabezpieczone hasłem lub znane im punkty dostępowe. Chcąc uniknąć takiego niebezpieczeństwa należy wyłączyć opcję automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi w ustawieniach telefonu. 

Pamiętaj! Jeśli musisz skorzystać z publicznej sieci, unikaj logowania się do wrażliwych kont osobistych (np. bankowość online, poczta elektroniczna).

Dowiedz się więcej z artykułu: ,,Korzystasz z internetu poza domem? Rób to bezpiecznie!”

Zadbaj o kopie zapasowe

Regularne robienie kopii zapasowych po prostu się opłaca – może uratować Cię przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, zgubienia lub awarii telefonu, laptopa, tabletu.
Kopie zapasowe danych Twoich urządzeń możesz utworzyć na innym urządzeniu fizycznym lub w chmurze. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo w przypadku naruszenia danych lub jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia, w którym utracisz dane lub urządzenia w podróży.

Jak zrobić kopię zapasową? Dowiedz się więcej z artykułu: ,,Postaw na backup

Ostrożnie z social mediami

Możemy korzystać z najnowszej technologii, ale nawet ona jest zawodna, gdy w grę wchodzi błąd ludzki. Dlatego korzystaj z internetu mądrze. Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa udostępnianie swojej lokalizacji, zdjęć czy wrażliwych informacji w mediach społecznościowych jest niebezpieczne. Cyberprzestępcy sprawdzają swoje ofiary – nie dostarczaj im wskazówek jak przeprowadzić atak. Przy okazji, udostępniane informacje o dacie i miejscu podróży mogą być cenne także dla rabusiów „w realu”…

Zapoznaj się z naszym poradnikiem ,,Bezpieczni w mediach społecznościowych"

(Cyber)bezpieczne wakacje

Nie pozwólmy, aby cyberprzestępcy zepsuli nam wakacje. To jednak my sami jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za własne cyberbezpieczeństwo. Jeśli  zachowamy podstawowe zasady cyberhigieny i odrobinę ostrożności, to cyfrowy świat może stać się o wiele bardziej przyjazny, a nasze wakacje bezpieczniejsze.

Chcesz wiedzieć więcej?

W bazie wiedzy cyberbezpieczeństwa znajdują się artykuły omawiające najważniejsze zasady cyberhigieny – zapraszamy do lektury! 


 

{"register":{"columns":[]}}