W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej pieniędzy na Fundusz Cyberbezpieczeństwa

07.06.2024

Co roku, począwszy od 2024 roku, będziemy przeznaczać na ten cel do 250 mln złotych z budżetu państwa – zgodnie się z zapowiedzią wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, która padła podczas konferencji Insecon w Poznaniu dwa miesiące temu.

Po lewej stronie napis: Więcej pieniędzy na Fundusz Cyberbezpieczeństwa , w tle zdjęcie ludzi przy komputerze

Co roku, począwszy od 2024 roku, będziemy przeznaczać na ten cel do 250 mln złotych z budżetu państwa [1] – zgodnie się z zapowiedzią wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, która padła podczas konferencji Insecon w Poznaniu dwa miesiące temu. 

Wobec coraz częstszych cyberataków i rosnących zagrożeń w internecie, zwiększenie funduszy na cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne. Finansowe wsparcie dla ekspertów w tej dziedzinie jest kluczowe, aby jeszcze skuteczniej chronili nasze dane i infrastrukturę przed cyberzagrożeniami – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Kogo wspieramy z Funduszu Cyberbezpieczeństwa

Fundusz Cyberbezpieczeństwa to państwowy fundusz celowy, którym zarządza minister cyfryzacji [2]. Fundusz ma wspierać działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych przed cyberzagrożeniami [3]. Z Funduszu finansuje się dodatek do wynagrodzenia za pracę (tzw. świadczenie teleinformatyczne) oraz zawodowe świadczenia pieniężne dla funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych [4]. 

Świadczenie teleinformatyczne przysługuje osobom, które realizują zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa [5] na rzecz różnych podmiotów [6], m.in. takich jak: 

  • Computer Security Incident Response Team (CSIRT) poziomu krajowego,  
  • służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo państwa, 
  • urzędy administracji publicznej. 

Aby ubiegać się o wsparcie z Funduszu, uprawniony podmiot musi złożyć wniosek do ministra cyfryzacji do 31 sierpnia przed rokiem, którego dotyczyć będzie finansowanie świadczenia teleinformatycznego.  

Minister Cyfryzacji udziela wsparcia z Funduszu na podstawie umów z uprawnionymi podmiotami.  

Podstawa prawna

[1] art. 53 ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. 

[2] art. 2 ust. 3. Ustawy z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 667, z późn. zm.) 

[3] art. 2 ust. 1. Ustawy z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 667, z późn. zm.) 

[4] art. 2 ust. 5. Ustawy z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 667, z późn. zm.) 

[5] zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa szczegółowo określa Rozporządzenie z 19 stycznia 2022 r. w sprawie wysokości świadczenia teleinformatycznego dla osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 131). 

[6] art. 26, art. 41, art. 44, art. 60 ustawy z 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. 2023 poz. 913, z późn. zm); art. 2 ust. 5 pkt 2 Ustawy z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2023 r. poz. 667, z późn. zm.) 

{"register":{"columns":[]}}