W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna w siedzibie firmy Amazon Web Service – partnera Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie

29.11.2023

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK) odwiedzili siedziby firmy Amazon Web Service w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie siedziby firmy Amazon Web Service w USA -

Wizyta studyjna w siedzibie firmy Amazon Web Service

W dniach 7-9 listopada 2023 r. eksperci z Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK uczestniczyli w studyjnej wizycie zorganizowanej przez firmę Amazon Web Service (AWS) w USA. Wizyta została zorganizowana w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie, którego AWS jest partnerem od marca 2022 roku. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wiele cennych informacji na temat najnowszych rozwiązań i innowacji w dziedzinie usług chmurowych. 

Program wizyty uwzględniał zarówno kwestie techniczne, jak i te związane z najlepszymi praktykami oraz zapewnianiem zgodności z normami i rekomendacjami w aspekcie rozwiązań chmurowych. 

Przedstawiciele Ministerstwa oraz NASK wzięli udział w  wirtualnej wycieczce po centrum danych AWS, podczas której mogli przyjrzeć się infrastrukturze i sposobie jego zorganizowania. Eksperci AWS podzielili się specjalistyczną wiedzą na temat nowoczesnych rozwiązań i praktyk w obszarze ochrony i zapewniania bezpieczeństwa danych, w tym również w ramach: 

  • komunikacji kwantowej (Quantum Networking), 
  • kryptografii postkwantowej (Post-Quantum Crypto), 
  • łańcucha dostaw sprzętu (Hardware Supply Chain),
  • poufnego przetwarzania danych (Confidential Computing). 

Dodatkowym atutem wizyty była okazja do bezpośredniej wymiany doświadczeń. Spotkanie z dyrektorem ds. bezpieczeństwa Informacji (CISO - Chief Information Security Officer), było okazją do podjęcia istotnych rozmów na temat rozwijania dalszej współpracy między instytucjami, natomiast spotkanie z zespołem ds. wyszukiwania zagrożeń w cyberprzestrzeni (ATIG – Threat Intelligence Group) pozwoliło na  wymianę dotychczasowych doświadczeń oraz omówienia konkretnych  przypadków związanych z identyfikacją działalności grup APT (Advanced Persistent Threat) zajmujących się przeprowadzaniem złożonych i zawansowanych operacji w cyberprzestrzeni w celach przestępczych. 

Wizyta w siedzibie AWS - partnera technologicznego PWCyber – otwiera przed sektorem publicznym nowe możliwości związane z gromadzeniem eksperckiej wiedzy i doświadczeń. Potwierdza tym samym istotność i wyjątkowość prowadzenia wspólnych działań z sektorem prywatnym w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym. 

Dziękujemy firmie AWS i jej przedstawicielom za dotychczasowe zaangażowanie w rozwijanie współpracy w ramach PWCyber.

{"register":{"columns":[]}}