W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenie ataku na serwery pocztowe Microsoft Exchange

04.12.2023

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni opublikowało raport na temat szkodliwej aktywności skierowanej w stronę serwerów pocztowych Microsoft Exchange.

Wykrywanie ataków na serwery pocztowe Microsoft Exchange

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) zaobserwowało wykorzystywanie szkodliwej techniki, która umożliwia atakującemu nieuprawniony dostęp do korespondencji e-mail. Atak polega na modyfikacji uprawnień do folderów skrzynki poczty elektronicznej w ramach serwerów Microsoft Exchange. Działania z wykorzystaniem podatności CVE-2023-23397 w oprogramowaniu Microsoft Outlook zostały po raz pierwszy wykryte przez CERT-UA (Computer Emergency Response Team Ukraine - ukraiński Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) i publicznie opisane przez firmę Microsoft. W przypadku działań wobec podmiotów w Polsce informował o tym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska). W wyniku przeprowadzonych przez DKWOC analiz potwierdzono szkodliwe działania przeciwko podmiotom publicznym i prywatnym w Polsce. 

W celu identyfikacji oraz ograniczenia tego zagrożenia DKWOC opracowało zestaw narzędzi, które mogą zostać uruchomione w środowisku pocztowym Microsoft Exchange. Przeprowadzone zostały również stosowne działania w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w porozumieniu z Zespołami Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego (CSIRT MON, CSIRT GOV, CSIRT NASK), Służbą Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz ze wsparciem firmy Microsoft.  
 
DKWOC ocenia, że w chwili publikacji raportu wspomniana technika może być aktywnie wykorzystywana przez atakujących.  
 
DKWOC rekomenduje zatem wykorzystanie wskazanych w raporcie narzędzi do identyfikacji aktywności w ramach własnych zasobów. 

Raport jest dostępny na stronie DKWOC: 

wersja polska dostępna jest pod tym linkiem  

wersja angielska dostępna jest pod tym linkiem  

{"register":{"columns":[]}}