Zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych
07.04.2023
Pamiętajmy o cyberbezpieczeństwie również w święta.
Kiedy nasza uwaga skupiona jest na świątecznej atmosferze, możemy stać się łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego, nie trać czujności i nie daj się oszukać podczas świąt Wielkanocnych.
Cyberprzestępcy nie odpoczywają w święta, dlatego nie bierz urlopu od dobrych praktyk:
1. Uważnie klikaj w linki. Sprawdzaj dokładnie linki, zwłaszcza kiedy pochodzą z wiadomości e-mail lub SMS, których się nie spodziewałeś. Mogą one prowadzić do podrobionej przez oszustów strony internetowej, która wyłudza wrażliwe dane.
Przeczytaj: Czy ,,kliknięcie” w link jest niebezpieczne?
2. Używaj silnych haseł. Silne hasło i przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z niego, to podstawowy element bezpieczeństwa prywatności w cyfrowym świecie.
Przeczytaj: Jak utworzyć bezpieczne hasło – wskazówki oraz Kompleksowo o hasłach
3. Dbaj o prywatność w sieci. Złodzieje tożsamości działają w każdym zakątku Internetu, ale szczególnie dużą aktywność przejawiają w mediach społecznościowych. Zwłaszcza okres świąt sprzyja naszej wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych. Te informacje docierają zarówno do znajomych, jak i osób obcych, w tym również oszustów – nie tylko cyberprzestęców. Dlatego nie upubliczniaj swoich poufnych danych w mediach społecznościowych!
Przeczytaj poradnik Media społecznościowe. Jak bezpiecznie z nich korzystać?
4. Aktualizuj oprogramowanie. W świecie technologii cyfrowych trwa ciągła rywalizacja pomiędzy producentami sprzętu i oprogramowania, a cyberprzestępcami. Ci drudzy cały czas szukają luk i błędów, które mogliby wykorzystać do swoich celów, a firmy natychmiast po ich wykryciu podejmują działania związane z poprawą. Dlatego regularna aktualizacja jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa naszych urządzeń. Aktualizacje zawierają poprawki, które chrnią przed znalezionymi błędami, ich pominięcie to wręcz zaproszenie hakerów do tego, żeby skorzystali z niezabezpieczonych luk.
5. Bądź czujny korzystając z publicznych sieci wi-fi. Cyberprzestępcy często tworzą fałszywe punkty dostępowe wi-fi (tzw. hot spoty), z nazwą łudząco podobną (lub wręcz identyczną) do tej właściwej, charakterystycznej np. dla lotnisk, hoteli lub kawiarni. Przygotowane przez oszustów hotspoty umożliwiają przechwycenie danych przesyłanych przez użytkowników. Jeśli musisz skorzystać z publicznej sieci, unikaj logowania się do wrażliwych kont (np. bankowość online, poczta elektroniczna).
6. Jeśli podejrzewasz oszustwo w internecie zgłoś to do CERT Polska (CSIRT NASK) poprzez formularz dostępny na stronie https://incydent.cert.pl - wszelkie zgłoszenia przekazywane do zespołu CERT Polska służą analizie prowadzonych działań przestępczych pod kątem ich zwalczania, stanowią również podstawę do wydawania ostrzeżeń o bieżących zagrożeniach w sieci.
Te proste porady dotyczące cyberhigieny znacząco zwiększą poziom Twojego bezpieczeństwa online. Pamiętaj, że cyberbezpieczeństwo jest ważne przez cały rok, a w okresie świątecznym nie możemy tracić czujności.
Wesołych (cyber)bezpiecznych świąt! Dbaj o swoje cyberbezpeczńestwo nie tylko od święta!