W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Masz pytanie?

Do dyspozycji uczniów oraz nauczycieli uruchomiony został również formularz Zadaj Pytanie widoczny na dole strony.

Zachęcamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami:
 

Dla uczniów 

Czym różni się biznes i zarządzanie od podstaw przedsiębiorczości?

Biznes i zarządzanie opiera się na założeniach podstaw przedsiębiorczości, lecz rozszerza je przede wszystkim o wymiar praktyczny – kładzie nacisk na pracę w grupach. Dzięki temu uczniowie rozwiną wymieniane w efektach kształcenia kompetencje 4K: kooperację, komunikację, kreatywność i krytyczne myślenie. 

W zakresie podstawowym wiele treści kształcenia i wymagań szczegółowych związanych z funkcjonowaniem gospodarki rynkowej, finansami, rynkiem pracy i przedsiębiorstwem jest bliskich treściom kształcenia w zakresie podstaw przedsiębiorczości. Nowością jest dział „Zarządzanie projektami”. Treści kształcenia zakresu rozszerzonego są pogłębieniem problematyki zakresu podstawowego, więc częściowo także nawiązują do problematyki podstaw przedsiębiorczości.

Czy przedmiot biznes i zarządzanie jest obowiązkowy?

Tak, biznes i zarządznie będzie przedmiotem obowiązkowym dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Czy będzie można przystąpić do matury z BiZ-u?

Tak, uczniowie będą mogli przystąpić do matury z biznesu i zarządzania na poziomie rozszerzonym już w 2027 roku.

Na jakim etapie edukacyjnym realizowany jest przedmiot?

Biznes i zarządzanie będzie realizowany w szkołach ponadpodstawowych i zastąpi dotychczasowy przedmiot podstawy przedsiębiorczości.

Czego nauczę się na BiZ-ie?

Biznes i zarządzanie to przedmiot, na którym zdobędziesz komptencje przyszłości - z obszaru współpracy w zespole, komunikacji, krytycznego myślenia, planowania i realizowania projektów]. BiZ pozwoli nabyć wiedzę potrzebną na obecnym rynku pracy oraz rozwinie umiejętności przedsiębiorcze i menedżerskie.

Co będzie podlegało ocenie na BiZ-ie?

Biznes i zarządzanie będzie oceniał Waszą wiedzę z zakresu biznesu, finansów, jednak najbardziej istotną część oceny będą umiejętności współpracy i pracy projektowej

Kiedy BiZ będzie nauczany w szkołach?

Biznes i zarządzenie zastąpi podstawy przedsiębiorczości od roku szkolnego 2023/2024 na poziomie podstawowym, oraz zostanie nowym przedmiotym rozszerzonym. Pierwsza matura BiZ-u będzie miała miejsce w 2027 roku.

Dla nauczycieli

Kiedy do podstawy programowej wejdzie BiZ?

Biznes i zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości od roku szkolnego 2023/2024.

Kto napisał podstawę programową Biznesu i Zarządzania?

Podstawa programowa została napisana przez Radę Ekspercką ds. Biznesu i Zarządzania na podstawie kilkumiesięcznych konsultacji.

Nauczyciele których przedmiotów będą mogli uczyć BiZ-u?

Nauczyciele podstaw przedsiębiorczości, którzy przejdą odpowiednie szkolenia, będą mogli nauczać biznesu i zarządzania.

Czy nauczyciel chcący uczyć BiZ-u będzie musiał przejść dodatkowe szkolenia?

Nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania podstaw przedsiębiorczości będą mogli uczyć biznesu i zarządzania, ponieważ proponowane treści nauczania tego przedmiotu obejmują zagadnienia ujęte dotychczas w podstawie programowej podstaw przedsiębiorczości (kształcenie kompetencji przedsiębiorczych, zarządzanie projektami, funkcjonowanie gospodarki rynkowej, finansów osobistych i rynku finansowego, rynku pracy, funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym zarządzanie nim i planowanie swojego biznesu).

Jaki wymiar godzinowy będzie miał biznes i zarządzanie?

Biznes i zarządzanie na poziomie podstawowym obejmuje jedną godzinę lekcyjnyą w klasach 1 i 2 lub dwie godziny lekcyjne w klasie 2. Na poziomie rozszerzonym przedmiot obejmie 8 godzin lekcyjnych przez cały cykl dydaktyczny.

Jak będzie wyglądać ewaluacja wiedzy w przypadku BiZ-u?

BiZ będzie podlegał ocenie tak jak każdy przedmiot obowiązkowy. Dodatkowo, przy indywidualnym wyborze, będzie możliwość zdawania egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.

Czy uczniowie będą mogli korzystać z praktycznych metod nauczania?

Tak, założeniem biznesu i zarządzania jest wprowadzenie praktycznych metod nauczania do szkół.

Czy program BiZ-u będzie pokrywał się z dotychczasowymi podstawami przedsiębiorczości?

Podstawa programowa biznesu i zarządzania będzie pokrywała się z dotychczasowym programem podstaw przedsiębiorczości, jednak będzie również rozszerzone o aspekt praktyczny.

Jakie są przesłanki i cel wprowadzania tej zmiany programowej?

Przedmiot biznes i zarządzanie powstawał w otwartym dialogu ze środowiskiem szkolnym: nauczycielami, uczniami oraz biznesem, lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i edukatorami. Dzięki szerokim konsultacjom założenia reformy BiZ opierają się na budowaniu oraz kształtowaniu kompetencji przyszłości: współpracy, komunikacji, kreatywności oraz innowacyjnym podejściu do wyzwań społecznych oraz gospodarczych.

 

Nie znalazałeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie? Wypełnij poniższy formularz!

Zadaj pytanie 

{"register":{"columns":[]}}