W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia bursy

Istotne wydarzenia w historii bursy

Otwarcie bursy (1972 r.)

Inicjatorem budowy placówki przeznaczonej dla młodzieży kształcącej się poza miejscem stałego zamieszkania była Państwowa Szkoła Muzyczna, która rozpoczęła proces realizacji projektu pod nazwą „Internat Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu”. W trakcie budowy postanowiono, aby w jej murach oprócz młodzieży uczęszczającej do PSM, zamieszkali także uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i słuchacze Pomaturalnego Studium Kulturalno - Oświatowego i Bibliotekarstwa. Oficjalne otwarcie bursy nastąpiło w październiku 1972 roku.

W okresie kilkudziesięciu lat funkcjonowania placówki z jej usług skorzystała wielotysięczna grupa uczniów szkól artystycznych. Aktualnie w placówce przebywa ponad 140 wychowanków, w tym uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Cybisa.

Warto nadmienić, że w naszej placówce pracowało liczne grono nauczycieli - wychowawców (opiekunów grup wychowawczych) oraz pracowników administracji i obsługi. Jedni pracowali krótko, inni bardzo długo, a rekordziści nawet przez kilkadziesiąt lat (nierzadko ponad 40 lat).

W bursie od początku jej istnienia były organizowane różne zajęcia dla wychowanków, w tym imprezy i uroczystości, które na trwale zapisały w jej historii.  Do najważniejszych z nich należą: „Otrzęsiny”, „Wybory Rady Młodzieżowej”, „Andrzejki” „Uroczysta Kolacja Wigilijna” „Bal karnawałowy”. Z czasem doszły kolejne, takie jak: „Zabawy Integracyjne”, „Mikołajki”, „Ognisko powitalne”, „Ognisko pożegnalne”.

W działalności bursy od wielu stwarzaliśmy warunki do rozwijania umiejętności (pracownia plastyczna) i  prezentacji twórczości naszych wychowanków na terenie placówki ( np. Galeria „SART”, „Galeria Jednego Obrazu”) oraz możliwości uczestniczenia wychowanków w zajęciach sportowo-rekreacyjnych (własna siłownia, fitness klub, klub rekreacyjny). Organizowaliśmy także  zbiorowe wyjścia do filharmonii, kina i na spektakle teatralne.

Remonty, modernizacje (1985 - 2019)

W historii bursy remonty, modernizacje i ulepszenia to były długoletnie procesy, ale decyzja o przebudowie pokojów sypialnych mieszkańców była niezwykle ważnym etapem w rozwoju placówki. W pokojach mieszkańców zostały wyodrębnione łazienki z pełnym węzłem sanitarnym, co znacznie poprawiło warunki pobytu w placówce. Wyższy standard usług świadczonych przez bursę miał istotne znaczenie w procesie rekrutacji wychowanków do bursy, spowodował min. wzrost zainteresowania bursą (w efekcie mamy corocznie prawie 100% obłożenie miejsc).  Efekty decyzji o przebudowie pokoi mieliśmy także w zakresie pozyskiwania środków pozabudżetowych. Dzięki znacznej poprawie jakości bazy noclegowej bursa, oprócz stałych, wieloletnich gości Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, mogła przyjmować w okresie wakacyjnym uczestników międzynarodowych plenerów malarskich i rzeźbiarskich, kursów muzycznych i grup sportowych korzystających z pobliskiego lodowiska. Dodatkowa działalność przynosiła placówce wymierne korzyści finansowe, pozwalające na kolejne remonty i zakupy wyposażenia do pokoi sypialnych i nauki własnej oraz wymianę sprzętu w naszej stołówce.

Powódź (1997 r.)

Powódź to najtragiczniejsza data w historii bursy, która zniszczyła efekty wielu lat pracy na rzecz poprawy jakości funkcjonowania bursy. Dokładnie 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do Opola, jej poziom osiągnął 590 cm. Pierwsze dzielnice w Opolu, które znalazły się pod wodą to Metalchem, gdzie ucierpiało wiele fabryk. Zaraz po niej przyszedł czas na Bolko i Wyspę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba bursy. Oprócz bursy zalane zostały min. pobliskie sztuczne lodowisko „Toropol” z hotelem, Państwowa Szkoła Muzyczna, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec, amfiteatr, ZOO, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, czy Instytut Śląski. Po opadnięciu wody przyszedł czas na szybką odbudowę zniszczeń i już we wrześniu byliśmy gotowi na przyjęcie naszych wychowanków.

Termomodernizacja bursy (2019-2020)

Budynek naszej placówki został objęty projektem pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (Funduszu Spójności) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz środków MKiDN - budżetu państwa.  Dzięki termomodernizacji znacznie zostały poprawione wskaźniki w zakresie zużycia energii elektrycznej i cieplnej w placówce. Ponadto w ramach tego projektu został zrealizowany projekt dobudowy zewnętrznej windy, dostosowanej dla osób niepełnosprawnych.

Jubileusz bursy (2022)

Bieżący rok szkolny, to rok jubileuszu 50-lecia funkcjonowania Bursy Szkół Artystycznych w Opolu.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}